Historyczny lot z udziałem UTP: dron dostarczył szpitalowi próbkę do badania
Po raz pierwszy w Polsce, dron przetransportował próbki ze szpitala do szpitala do badań na obecność koronawirusa. W tym wydarzeniu uczestniczyli także naukowcy i studenci z bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zaangażowani w rozwój technologii bezzałogowych. Jak mówią chcieliby, aby takich lotów było więcej.
Do tego epokowego wydarzenia doszło 29 kwietnia w Warszawie. Dron pokonał 2 km lecąc na wysokości 80 metrów. W tym historycznym wyczynie brali udział pracownicy Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki, Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy i studenci z Koła Naukowego SONDA UTP w Bydgoszczy.
- To była operacja poza zasięgiem wzroku. W lotnictwie bezzałogowym rozróżniamy dwa typy lotu: w zasięgu wzroku i poza zasięgiem wzroku. Od niedawna obowiązują w Polsce przepisy o lotach poza zasięgiem wzroku. Operator nie widzi obiektu w czasie lotu cały czas, jedynie posługuje się instrumentami pokładowym. Nasz dron wyleciał, przeleciał trasę, wylądował, a potem wrócił z ładunkiem - relacjonuje dr inż. Damian Ladziński.
Pracownicy Wydziału telekomunikacji, informatyki i elektroniki Wydziału inżynierii mechanicznej UTP i studenci z Koła Naukowego "Sonda" pomogli w zapewnieniu bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia.
- Na całej trasie zapewnialiśmy kontakt wzrokowy z dronem, na wypadek gdyby się zgubił. Naszym zadaniem było wskazanie miejsca ewentualnego zaginięcia obiektu, gdyby coś zawiodło. Na szczęście wszystko się udało.
Wykonano dwa loty. Pierwszy testowy na trasie ze szpitala Banacha do Szpitala MSWiA i drugi powrotny już z właściwym ładunkiem.
Wykorzystany dronoid jest autorską konstrukcją firmy Spartaqs Group z Katowic, z którą UTP ściśle współpracuje w zakresie tworzenia oprogramowania do pojazdów autonomicznych. Hermes V8M to platforma opracowana z myślą o transporcie pilnych przesyłek w miastach, także medycznych takich, jak krew, leki i próbki do badań.
Dronoid posiada specjalne zabezpieczenie pojemnika cargo przed otwarciem go przez osoby postronne. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki znakomitej współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
Drony dla służby zdrowia
Zobacz także
Akcja: reanimacja! Przystąpili do działania, choć ryzykowali zdrowie i życie
2020-04-28, 08:04Strażak i żołnierz obrony terytorialnej nagrodzeni za odwagę przez prezydenta Torunia. Bartłomiej Opiłowski i Krzysztof Rzetelski nie zawahali się udzielić pomocy mężczyźnie, który zasłabł w samochodzie w okolicach szpitala zakaźnego… Czytaj dalej »
Fontanny bez wody. Aerozol wodno-powietrzny może być nośnikiem wirusa [zdjęcia]
2020-04-28, 07:05Urząd Miasta Bydgoszcz otrzymał od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy jasne zalecenia w sprawie wszelkiego rodzaju wodotrysków - nie zaleca się ich uruchamiania ze względu na możliwe niebezpieczeństwo przenoszenia… Czytaj dalej »
Koronawirus w regionie: 483 osoby zakażone, wyzdrowiało 125 chorych
2020-04-27, 18:06Wojewoda kujawsko - pomorski podaje stan epidemiologiczny na dzień 27 kwietnia: u ilu osób stwierdzono wirusa, gdzie się leczą, ilu zakażonych przebywa w kwarantannie, ile zmarło. Czytaj dalej »
Tarcza antykryzysowa: jakie możliwości ma pracodawca? Co czeka pracownika?
2020-04-27, 17:02Rząd pracuje nad kolejną odsłoną tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi o wsparcie przedsiębiorców w trudnym czasie. W projekcie znalazł się szereg udogodnień dla pracodawców, ale i pewne niedogodności dla pracowników, m.in. możliwość… Czytaj dalej »
Zamiast dziesięciu osobnych wymazów, jeden zmieszany. Testów będzie więcej?
2020-04-27, 13:17Jest pomysł jak zwiększyć liczbę testów na obecność koronawirusa w regionie! Marszałek województwa zwrócił się do sanepidu o opinię i zgodę na pobieranie próbek na Covid-19 w tak zwanym systemie niemieckim. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590