Astmatycy wcale nie muszą przegrać z koronawirusem. Chorują lżej, dzięki lekom
Trudności z oddychaniem to najbardziej charakterystyczny i niebezpieczny objaw Covid-19. Duszności miewają jednak także astmatycy. Czy ci chorzy są bardziej niż inni narażeni na śmierć z powodu koronawirusa? Wyjaśnił nam to ekspert, dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
- Tutaj jest też stan zapalny w płucach, ale pacjenci są pod opieką lekarza, zażywają sterydy wziewne i inne leki łączone ze sterydami. Pacjenci chorzy na astmę, którzy biorą leki na astmę, przede wszystkim sterydy wziewne, chorują tak samo, jak inni chorzy na Covid-19 bez chorób współtowarzyszących.
Wydaje się więc, że zażywanie leków wziewnych chroni pacjentów przed cięższym przebiegiem Covid -19. To bardzo ważna informacja dla naszych chorych, ponieważ pojawiały się wiadomości niesprawdzone od quasi - naukowców, że sterydy obniżają odporność, więc prowadzą do cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. To bzdura niepotwierdzona w badaniach naukowych.
Aktualnie, jako Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, uważamy, ze prawidłowe leczenie astmy chroni pacjentów przed ryzykiem być może zakażenia, a na pewno cięższego przebiegu zakażenia. Jednak połowa pacjentów chorych na astmę nie ma jeszcze rozpoznania. I tu zaczynają się schody... - mówi dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
Na astmę w Polsce chorują 4 miliony osób, kolejne cztery miliony nie wiedzą, że mają tę chorobę i to właśnie one są w grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, podobnie jak chorzy na Obturacyjną Chorobę Płuc.
5 maja przypada Światowy Dzień Astmy.
Zobacz także
Maseczki: zakładanie, używanie, zdejmowanie i pranie - to nie jest proste!
2020-04-15, 15:16Od czwartku (16 kwietnia) w całej Polsce będzie konieczne zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jak poprawnie używać maseczek, i jak zadbać o te wielorazowego użytku? Czytaj dalej »
Dwie pielęgniarki ze szpitala z koronawirusem. 100 osób poddanych testom
2020-04-15, 14:20Dwie pielęgniarki pracujące w szpitalu zakaźnym w Toruniu, który jest częścią Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, są zakażone koronawirusem. Do badań pobrano próbki od około 100 osób z personelu. Czytaj dalej »
Pacjent z koronawirusem na urologii w bydgoskim Bizielu. Oddział zamknięty
2020-04-15, 13:40U jednego z pacjentów Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwrsyteckim im. Biziela w Bydgoszczy potwierdzone zostało zakażenie COVID-19. Dotychczas w szpitalu potwierdzono zakażenie 20 osób z personelu i dwóch pacjentów. Czytaj dalej »
Na ulicach Torunia pojawiły się pierwsze maseczkomaty na monety
2020-04-15, 12:49Dwa pierwsze automaty z maseczkami ochronnymi stanęły na ulicach Torunia. Urządzenia pojawiły się w mieście z inicjatywy jednej z toruńskich firm, której pomagało Centrum Wsparcia Biznesu. Czytaj dalej »
Szpital Biziela dziękuje za jedzenie, pieniądze, środki ochrony! [lista darczyńców]
2020-04-15, 12:00Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy został, w związku z koronawirusem, zasypany pomocą wszelaką. Na pewno pomagać trzeba tej placówce nadal, ale teraz ze strony lecznicy płynie wielka fala podziękowań. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590