Astmatycy wcale nie muszą przegrać z koronawirusem. Chorują lżej, dzięki lekom
Trudności z oddychaniem to najbardziej charakterystyczny i niebezpieczny objaw Covid-19. Duszności miewają jednak także astmatycy. Czy ci chorzy są bardziej niż inni narażeni na śmierć z powodu koronawirusa? Wyjaśnił nam to ekspert, dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
- Tutaj jest też stan zapalny w płucach, ale pacjenci są pod opieką lekarza, zażywają sterydy wziewne i inne leki łączone ze sterydami. Pacjenci chorzy na astmę, którzy biorą leki na astmę, przede wszystkim sterydy wziewne, chorują tak samo, jak inni chorzy na Covid-19 bez chorób współtowarzyszących.
Wydaje się więc, że zażywanie leków wziewnych chroni pacjentów przed cięższym przebiegiem Covid -19. To bardzo ważna informacja dla naszych chorych, ponieważ pojawiały się wiadomości niesprawdzone od quasi - naukowców, że sterydy obniżają odporność, więc prowadzą do cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. To bzdura niepotwierdzona w badaniach naukowych.
Aktualnie, jako Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, uważamy, ze prawidłowe leczenie astmy chroni pacjentów przed ryzykiem być może zakażenia, a na pewno cięższego przebiegu zakażenia. Jednak połowa pacjentów chorych na astmę nie ma jeszcze rozpoznania. I tu zaczynają się schody... - mówi dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
Na astmę w Polsce chorują 4 miliony osób, kolejne cztery miliony nie wiedzą, że mają tę chorobę i to właśnie one są w grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, podobnie jak chorzy na Obturacyjną Chorobę Płuc.
5 maja przypada Światowy Dzień Astmy.
Zobacz także
Więźniowie wytwarzają przyłbice. Trafią do medyków
2020-04-23, 09:30Kiedyś popełnili ciężkie zbrodnie, teraz pomagają medykom. Więźniowie z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu produkują przyłbice. Wszystko w ramach akcji „Rycerze Życia”. Czytaj dalej »
Pełna izolacja, smaczne posiłki, spokój. W kwarantannie nie jest aż tak źle!
2020-04-23, 08:02Jak wygląda zbiorowa kwarantanna? Co w menu, co z badaniami? Czy faktycznie jest to pełne odosobnienie? O tym wszystkim opowiedziała nam pani Hanna, która od 16 kwietnia - od powrotu z zagranicy - przebywa w tzw. izolacji zbiorowej w hotelu… Czytaj dalej »
Ksiądz z toruńskiej parafii zakażony koronawirusem, czterech innych w kwarantannie
2020-04-22, 21:05Kapłan z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu jest zakażony koronawirusem. Duchowny trafił do szpitala. Jego stan jest dobry. Czytaj dalej »
Koronawirus: sprawdź, czy jesteś chory. Mobilny punkt pobrań przy Zawiszy w Bydgoszczy [wideo]
2020-04-22, 18:45Specjalny punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru” Vitalabo od czwartku (23 kwietnia) stanie na parkingu bydgoskiego stadionu Zawisza. Będzie w nim pobierany materiał do badań, wykrywających koronawirusa. Czytaj dalej »
Trzy kolejne osoby nie żyją. Gdzie i ilu chorych na Covid-19 w regionie?
2020-04-22, 17:58Jednoimienny szpital zakaźny w Grudziądzu przekazał informację o kolejnych trzech zgonach osób chorych na Covid-19 w województwie. - Najwięcej osób zakażonych w regionie pochodzi z Bydgoszczy - informuje Urząd Wojewódzki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590