Astmatycy wcale nie muszą przegrać z koronawirusem. Chorują lżej, dzięki lekom
Trudności z oddychaniem to najbardziej charakterystyczny i niebezpieczny objaw Covid-19. Duszności miewają jednak także astmatycy. Czy ci chorzy są bardziej niż inni narażeni na śmierć z powodu koronawirusa? Wyjaśnił nam to ekspert, dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
- Tutaj jest też stan zapalny w płucach, ale pacjenci są pod opieką lekarza, zażywają sterydy wziewne i inne leki łączone ze sterydami. Pacjenci chorzy na astmę, którzy biorą leki na astmę, przede wszystkim sterydy wziewne, chorują tak samo, jak inni chorzy na Covid-19 bez chorób współtowarzyszących.
Wydaje się więc, że zażywanie leków wziewnych chroni pacjentów przed cięższym przebiegiem Covid -19. To bardzo ważna informacja dla naszych chorych, ponieważ pojawiały się wiadomości niesprawdzone od quasi - naukowców, że sterydy obniżają odporność, więc prowadzą do cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. To bzdura niepotwierdzona w badaniach naukowych.
Aktualnie, jako Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, uważamy, ze prawidłowe leczenie astmy chroni pacjentów przed ryzykiem być może zakażenia, a na pewno cięższego przebiegu zakażenia. Jednak połowa pacjentów chorych na astmę nie ma jeszcze rozpoznania. I tu zaczynają się schody... - mówi dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
Na astmę w Polsce chorują 4 miliony osób, kolejne cztery miliony nie wiedzą, że mają tę chorobę i to właśnie one są w grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, podobnie jak chorzy na Obturacyjną Chorobę Płuc.
5 maja przypada Światowy Dzień Astmy.
Zobacz także
Stwierdzili koronawirusa i nadal przyjmowali na oddział? Kontrola w szpitalu
2020-05-28, 10:21Sanepid prowadzi już kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Jej przeprowadzenie - po wykryciu 51 przypadków koronawirusa w placówce - zleciła prokuratura. Czytaj dalej »
Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię
2020-05-28, 07:04Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidemii Covid-19, są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronaw… Czytaj dalej »
Przed maturami szkoła domaga się oświadczeń od uczniów, że są zdrowi
2020-05-27, 18:54Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia, że nie są zakażeni koronawirusem. Kuratorium Oświaty jest zdziwione, a prawnicy mówią, że oświadczenia są zbędne. Czytaj dalej »
Kujawsko-pomorskie służby sanitarno-epidemiologiczne pomagają na Śląsku!
2020-05-27, 10:07Jedna z ekip specjalistów z Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych w regionie właśnie wróciła do domu ze Śląska, gdzie wspierała tamtejsze służby w walce z koronawirusem. Na ich miejsce, na południe kraju pojechała kolejna… Czytaj dalej »
Dodatkowe testy u pracowników toruńskich przedszkoli i żłobków
2020-05-27, 08:15Toruń zleca dodatkowe badania na obecność koronawirusa u opiekunów toruńskich maluchów. Na dwa dni miasto zamknęło kilka miejskich placówek - przekazał we wtorek prezydent Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590