Psycholog radzi: Rozsądnie korzystajmy z luzowania obostrzeń
Telefoniczne linie pomocy psychologicznej nadal oblegane. Dzwonią osoby, które źle znoszą czas epidemii. Tymczasem dziś kolejny etap luzowania obostrzeń. Uruchamiane są galerie handlowe i hotele.
Profesor Alina Borkowska - wojewódzki psycholog kliniczny ostrzega, aby z powrotu do „normalności” korzystać rozsądnie.
- To, co budzi bardzo duży lęk jest bardzo często powodem uruchamiania psychologicznego mechanizmu wyparcia. Szczególnie wypierane są treści lękowe i staramy się zachowywać tak, jakby wszystko było normalnie. To jest rzeczywiście zagrożenie, że wiele osób, które wytrzymało pierwszy moment obostrzeń, będzie starało się żyć normalnie i nie będzie uważać tak, jak powinno się uważać na kontakty międzyludzkie - tłumaczy prof. Alina Borkowska.
- Jedni ludzie pójdą na żywioł i będą starali się żyć normalnie, a inni pozostaną w jeszcze większym lęku. Ci, którzy ciągle siedzą w internecie, sprawdzają informacje odnośnie Covid-19, przeliczają jaka jest sytuacja epidemiczna, będą w jeszcze większym lęku i prawdopodobnie będą zaostrzali restrykcje w stosunku do siebie i bliskich - powiedziała psycholog.
Zobacz także
200 kg owoców dla szpitala zakaźnego. „Trzeba dziękować lekarzom i pomagać”
2020-03-24, 12:34Jabłka, pomarańcze i banany. Łącznie 200 kg owoców otrzyma bydgoski szpital zakaźny. To prezent od Zakładów Łączności w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Odroczenie składek ZUS z powodu epidemii: uproszczony wniosek już dostępny
2020-03-24, 09:18Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia terminu płatności składek ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego uproszczonego wniosku. Czytaj dalej »
Głosowanie w czasie epidemii: maseczki, rękawiczki, jednorazowe długopisy
2020-03-24, 08:12W naszym regionie w najbliższym czasie odbędą się cztery głosowania. W trzech miejscowościach będą to wybory uzupełniające. W jednej przedterminowe. W najbliższą niedzielę (29.03) w Czernikowie część mieszkańców wybierze… Czytaj dalej »
Toruń rzuca koło ratunkowe firmom w kryzysie. Będą odroczenia opłat i raty
2020-03-23, 21:45Uruchomienie programu 'Toruń dla przedsiębiorców' zapowiedział prezydent Michał Zaleski. Propozycje dla firm, które nie mają dochodów z powodu epidemii koronawirusa, będą umieszczane na bieżąco stronie ratusza. Czytaj dalej »
Raport wojewody z 23 marca - w regionie 21 przypadków koronawirusa
2020-03-23, 20:40Jak co dzień, wojewoda kujawsko - pomorski przedstawia raport z lokalnego frontu walki z koronawirusem. Mamy łącznie 21 chorych. Są też zmiany w danych z kwarantanny i z dozoru epidemiologicznym. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590