Archiwum Państwowe tworzy Archiwum Pandemii 2020
Udokumentujmy wspólnie życie w pandemii koronawirusa - zachęcają Archiwa Państwowe. I zapraszają do dzielenia się swoimi zapiskami, zdjęciami, dokumentami, a także memami i blogami z czasu dziejącej się na naszych oczach historii. Do akcji włącza się także Archiwum Państwowe w Bydgoszczy.
Jego dyrektor Eugeniusz Borodij zachęca mieszkańców, stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje do przekazywania swoich zbiorów. Pokażmy następnym pokoleniom jak żyliśmy w czasie pandemii, jak zmieniła ona nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych. Co nas martwiło, cieszyło, jakie mieliśmy rozterki, a co dawało nam nadzieję.
W akcji pod hasłem „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)” udział biorą wszystkie archiwa w Polsce. Zebrane materiały, można przekazywać tradycyjnie lub mailowo.
Materiały elektroniczne można przekazywać za pośrednictwem adresu e-mail: archiwumpandemii@bydgoszcz.ap.gov.pl
Przejmowanie dokumentacji w formie tradycyjnej będzie odbywać się bezpośrednio w Archiwum. Przekazane materiały zostaną złożone w specjalnie przygotowanym pojemniku z oznaczeniem „Archiwum Pandemii A. D. 2020”. W pojemniku będą umieszczane materiały dostarczone osobiście jak i drogą korespondencyjną. W przypadku kontaktu osobistego w przekazaniu będzie uczestniczył wyznaczony pracownik (archiwista), który potwierdzi złożenie wymaganych oświadczeń i zgód w formie umowy darowizny. Na życzenie darczyńcy Archiwum wykona kopie cyfrowe lub kopie tradycyjne (wydruki) przekazanej dokumentacji.
Zebrane w ten sposób materiały złożą się na kolekcje specjalną Archiwum Pandemii A.D.2020 w zasobie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.
Więcej informacji o akcji Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2) pod adresem:
https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/5166-archiwum-pandemii-a-d-2020
Zobacz także
Bawełna, flizelina, lignina? Od 16 kwietnia nie można "wyjść" z twarzą!
2020-04-16, 16:17Ciekawi jesteśmy, jakie maseczki wybierają mieszkańcy regionu? O czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w praktyce stosujemy się do nowego obowiązku w Toruniu sprawdzała to nasza reporterka… Czytaj dalej »
Pacjenci z koronawirusem w regionie. Ilu ich jest, gdzie się leczą, jak się czują?
2020-04-16, 14:12- 25 osób hospitalizowanych w kujawsko-pomorskich szpitalach z powodu COVID-19 jest w stanie ciężkim — poinformował w czwartek (16.04.) rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Nowoczesna dezynfekcja. Inowrocławska lecznica będzie odkażana...mgłą
2020-04-16, 11:17Do szpitala inowrocławskiego dotarło właśnie jedno z najbardziej nowoczesnych - i bardzo w tej chwili potrzebnych - urządzeń dezynfekujących pomieszczenia. Płyny odkażające docierają do czyszczonych powierzchni w postaci mgław… Czytaj dalej »
Kichanie czy pokasływanie przez maseczkę? Ogranicza zasięg patogenów!
2020-04-16, 11:15- Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ma związek z rządowym planem łagodzenia ograniczeń w gospodarce związanych z epidemią - mówił w porannej Rozmowie Dnia na naszej antenie dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób… Czytaj dalej »
Zastrzyk finansowy dla pracowników dps - ów. Tysiąc złotych premii razy trzy
2020-04-16, 09:20Czy domy pomocy społecznej w regionie są przygotowane na ewentualne pojawienie się koronawirusa? NFZ oraz samorząd województwa robią ruch wyprzedzający, aby najbardziej potrzebujący w razie kryzysu nie zostali bez opieki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590