Tarcza antykryzysowa: jakie możliwości ma pracodawca? Co czeka pracownika?
Rząd pracuje nad kolejną odsłoną tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi o wsparcie przedsiębiorców w trudnym czasie. W projekcie znalazł się szereg udogodnień dla pracodawców, ale i pewne niedogodności dla pracowników, m.in. możliwość obcięcia pensji przy jednoczesnym skróceniu czasu pracy, przymusowy urlop czy zwolnienie... pocztą - elektroniczną.
Zdaniem Waldemara Adametza z Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy, elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę, może być problematyczne:
- Mail służbowy musi mieć oficjalną formę i oficjalny adres. Nie można wybrać dowolnego adresu pracownika z Internetu. System maili służbowych z reguły automatycznie potwierdza, czy ktoś odebrał korespondencję. W przypadku pracy zdalnej, pracownik ma obowiązek odebrać służbowego maila. Co innego, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim lub na opiece. W czasie trwania usprawiedliwionej nieobecności, pracownik nie musi czytać służbowej poczty. Pytanie: z jakiego maila, w jakiej formie i kiedy pracownik musi czytać wiadomości jest istotne, bo może być później problem z doręczeniem takiej poczty i z udowodnieniem przez pracodawcę, że skutecznie doręczył wypowiedzenie. Wypowiedzenie jako oświadczenie woli musi być doręczone. (...)
Pracodawca może także obciąć pracownikowi pensję o 10 procent - i to bez wcześniejszej z nim konsultacji, a także wysłać pracownika na przymusowy urlop. Więcej w materiale dźwiękowym Jolanty Fischer.
Zobacz także
Bezpieczeństwo: gdzie teraz musisz używać rękawic nitrylowych?
2020-04-24, 19:56Epidemia koronawirusa objęła swoim zasięgiem cały świat i nie ominęła również Polski. Od kilku tygodni trwa walka z rozprzestrzenianiem się wirusa, aby zmniejszyć zachorowalność na COVID-19. Rząd wprowadził liczne obostrzenia… Czytaj dalej »
Opisz, sfotografuj, nagraj co robisz - na pamiątkę czasu zarazy w Grudziądzu
2020-04-24, 19:15„Jeszcze będzie pięknie” to tytuł akcji społecznej zorganizowanej w Grudziądzu. W akcji może wziąć udział każdy mieszkaniec. Czytaj dalej »
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o testach na obecność koronawirusa
2020-04-24, 17:57W Bydgoszczy stanął mobilny punkt testów na koronawirusa. - Testujmy się, ale z głową - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych w naszym regionie. Czytaj dalej »
Szpitalne statystyki: liczba pacjentów z koronawirusem i ich stan
2020-04-24, 14:41Szesnastu pacjentów hospitalizowanych w województwie z powodu zakażenia koronawirusem i jego następstw jest w stanie ciężkim. Pozostali pacjenci czują się dobrze lub średnio dobrze. Czytaj dalej »
Raport przedpołudniowy: w regionie łącznie 470 zakażonych, zmarły kolejne 3 osoby
2020-04-24, 10:45Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego, poinformował o kolejnych 10 osobach zakażonych koronawirusem w naszym regionie. Wśród osób zakażonych jest 1 osoba z Torunia, 1 osoba z Bydgoszczy, 6 osób z powiatu świeckiego… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590