Tarcza antykryzysowa: jakie możliwości ma pracodawca? Co czeka pracownika?
Rząd pracuje nad kolejną odsłoną tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi o wsparcie przedsiębiorców w trudnym czasie. W projekcie znalazł się szereg udogodnień dla pracodawców, ale i pewne niedogodności dla pracowników, m.in. możliwość obcięcia pensji przy jednoczesnym skróceniu czasu pracy, przymusowy urlop czy zwolnienie... pocztą - elektroniczną.
Zdaniem Waldemara Adametza z Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy, elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę, może być problematyczne:
- Mail służbowy musi mieć oficjalną formę i oficjalny adres. Nie można wybrać dowolnego adresu pracownika z Internetu. System maili służbowych z reguły automatycznie potwierdza, czy ktoś odebrał korespondencję. W przypadku pracy zdalnej, pracownik ma obowiązek odebrać służbowego maila. Co innego, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim lub na opiece. W czasie trwania usprawiedliwionej nieobecności, pracownik nie musi czytać służbowej poczty. Pytanie: z jakiego maila, w jakiej formie i kiedy pracownik musi czytać wiadomości jest istotne, bo może być później problem z doręczeniem takiej poczty i z udowodnieniem przez pracodawcę, że skutecznie doręczył wypowiedzenie. Wypowiedzenie jako oświadczenie woli musi być doręczone. (...)
Pracodawca może także obciąć pracownikowi pensję o 10 procent - i to bez wcześniejszej z nim konsultacji, a także wysłać pracownika na przymusowy urlop. Więcej w materiale dźwiękowym Jolanty Fischer.
Zobacz także
Galerie handlowe otwarte od poniedziałku. Ale zakupy inne, niż dotychczas
2020-05-03, 16:57Zachowywanie dystansu, dbałość o higienę i dezynfekcję sprzętu, zakaz spożywania żywności na terenie galerii - m.in. takie wytyczne przygotował resort rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla galerii i centrów… Czytaj dalej »
Msze św. i kwiaty. Święto Konstytucji 3 maja pierwszy raz tak skromne [wideo, zdjęcia]
2020-05-03, 16:20Pierwsza w Europie, druga na świecie. Z powodu trwającej epidemii koronawirusa, obchody Święta Konstytucji 3 maja w regionie były symboliczne. Czytaj dalej »
52 zakażenia w klasztorze w Chełmnie i u osób, które miały z nim kontakt. Prośba biskupa
2020-05-03, 15:16Do 52 wzrosła liczba zakażonych z ogniska koronawirusa w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie. Biskup toruński wezwał do modlitwy za chorych. Czytaj dalej »
Szpital w Grudziądzu: zmarła 79-letnia kobieta. Gdzie w regionie najwięcej zakażonych?
2020-05-03, 13:27O kolejnych trzech osobach zakażonych koronawirusem informuje w niedzielę (3 maja) Urząd Wojewódzki. Wśród nich jest jedna osoba z Bydgoszczy, jedna z Włocławka i jedna z powiatu chełmińskiego. Czytaj dalej »
Toruń odmraża niektóre ratuszowe wydziały. Można iść załatwiać sprawy
2020-05-03, 07:30Podobne jak inne miasta, Toruń otworzy w poniedziałek część obiektów sportowych - potwierdził prezydent Michał Zaleski. Jest jeden warunek, na miejscu musi być animator lub opiekun. Otwierają się także ratuszowe wydziały. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590