Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego wybierają burmistrza
Sześciu kandydatów mają do wyboru mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego w niedzielnych przedterminowych wyborach na burmistrza. Epidemia koronawirusa wymusza szczególne środki ostrożności, gdyż głosowanie odbywa się w tradycyjnej formie.
Niedzielne głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7.00 a zakończy o 21.00. Odbywa się w ośmiu lokalach wyborczych.
Wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią 17 stycznia dotychczasowego burmistrza Andrzeja Cieśli, który tę funkcję pełnił od 2006 r. Komisarz wyborczy we Włocławku 30 stycznia wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu burmistrza.
Premier pierwotnie w rozporządzeniu z 12 lutego zarządził wybory burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego na 5 kwietnia. Jednak w rozporządzeniu z 30 marca zmienił termin na 19 kwietnia, a w rozporządzeniu z 17 kwietnia — przesunął wybory o kolejny tydzień.
Jednym z kandydatów na burmistrza jest obecnie pełniąca obowiązku burmistrza 51-letnia Edyta Jaszczak, która startuje z KWW Edyta Jaszczak dla Zjednoczonej Prawicy i jest popierana przez PiS. Jej kontrkandydatami są 35-letni Piotr Gajewski (KWW Razem dla Aleksandrowa Kujawskiego), 40-letni Bogusław Golus (KWW Sprawiedliwy Aleksandrów), członek PSL 43-letni Arkadiusz Gralak (KWW Arkadiusza Gralaka), 25-letni Robert Jętczak (KWW Młodzi dla Miasta) i 59-letni Bogdan Wypij (KWW Niezależni Aleksandrów Kujawski).
Poprzedni burmistrz Andrzej Cieśla zajmował to stanowisko od 2006 roku. Wcześniej był radnym miejskim i powiatowym. Z wykształcenia był historykiem, autorem m.in. monografii o Aleksandrowie Kujawskim. Zmarł w styczniu.
Z uwagi na epidemię koronawirusa wybory w Aleksandrowie Kujawskim odbywają się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
- Wydaliśmy zalecenia dotyczące środków ostrożności przy przeprowadzaniu głosowania. Przed przystąpieniem do pracy komisji wyborczej, jej przewodniczący będzie prowadził wywiad, czy członkowie w ostatnich dwóch tygodniach mieli kontakt z osobą zarażoną. Członkowie komisji będą siedzieli oddaleni od siebie, będą mieli założone rękawiczki i maseczki ochronne. Osoba, która będzie dysponowała spisem wyborczym i wydawała karty, będzie miała maseczkę i osłonę, a przed sobą szybę - powiedział dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku Jacek Kraszewski.
Jeżeli będzie sprzyjająca pogoda, wyborcy będą stali przed budynkiem i czekali na wezwanie wejścia do środka w dwumetrowych odległościach.
Zobacz także
Koronawirus w regionie: śmierć pacjentki z Białych Błot to nie Covid-19!
2020-05-04, 17:29Sztab wojewody podaje epidemiologiczne statystyki z 4 maja 2020 roku a w nich: liczbę zachorowań, hospitalizacji, zgonów i ozdrowień, a wojewódzki inspektor sanitarny prostuje informacje o rzekomej śmierci z powodu koronawirusa w podbydgoskich… Czytaj dalej »
Nie żyje siostra z klasztoru w Chełmnie. Mniszka była zarażona koronawirusem
2020-05-04, 16:39Zmarła 79-letnia siostra zakonna z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie, gdzie wystąpiło duże ognisko zakażeń koronawirusem - potwierdził w poniedziałek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Astmatycy wcale nie muszą przegrać z koronawirusem. Chorują lżej, dzięki lekom
2020-05-04, 15:30Trudności z oddychaniem to najbardziej charakterystyczny i niebezpieczny objaw Covid-19. Duszności miewają jednak także astmatycy. Czy ci chorzy są bardziej niż inni narażeni na śmierć z powodu koronawirusa? Wyjaśnił nam to ekspert… Czytaj dalej »
Psycholog radzi: Rozsądnie korzystajmy z luzowania obostrzeń
2020-05-04, 14:20Telefoniczne linie pomocy psychologicznej nadal oblegane. Dzwonią osoby, które źle znoszą czas epidemii. Tymczasem dziś kolejny etap luzowania obostrzeń. Uruchamiane są galerie handlowe i hotele. Czytaj dalej »
Otwarte galerie handlowe i hotele. Jak funkcjonują?
2020-05-04, 13:35Rozpoczął się drugi etap odmrażania gospodarki. Otwarte są m.in. galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe. Działalność mogą wznowić również muzea, biblioteki i gabinety rehabilitacji, ale z wyłączeniem salonów masażu. Przywrócony… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590