Badania pracowników DPS-ów za pieniądze z programu wojewódzkiego
Rozpoczęły się testy wśród pracowników domów pomocy społecznej, podległych starostwom powiatowym i prezydentom miast na prawach powiatów w ramach programu przeciwdziałania epidemii samorządu województwa kujawsko-pomorskiego – poinformował w czwartek urząd marszałkowski w Toruniu.
Pierwsze testy objęły pracowników DPS-ów, podległych starostwom powiatów: aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, golubsko-dobrzyńskiego i wąbrzeskiego.
– Pierwsze dwa badania dla wszystkich pracowników DPS-ów finansujemy ze środków unijnych. Prosimy starostów, żeby w miarę potrzeby kontynuowali te badania z własnych środków. Pracujemy nad tym, aby jeszcze więcej pieniędzy z funduszy unijnych przeznaczyć na prowadzenie tych badań. Mamy jeden budżet, z którego będziemy finansować zakup środków ochrony osobistej oraz badania testowe. W zależności od zapotrzebowania na jedne czy drugie kwestie będziemy sterować środkami – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.
Do koordynacji zakupów i dystrybucji testów w kierunku COVID-19 marszałek województwa powołał zespół składający się ze specjalistów od zamówień publicznych, ekspertów medycznych i ekspertów w dziedzinie usług społecznych. Skład uzupełnią przedstawiciele starostów i prezydentów miast. Zakupy będą dokonywane grupowo, co pozwali na uzyskanie niższych cen.
– W pierwszym rzucie testom – jednocześnie genetycznym potwierdzającym obecność koronawirusa i serologicznym na obecność przeciwciał – zostaną poddani wszyscy pracownicy domów pomocy społecznej w całym regionie. Specjaliści uważają, że takie połączenie diagnostyczne jest celowe, bo pozwala wskazać nie tylko osoby zarażone lub takie, które mogą wkrótce zachorować, ale także, które przeszły zakażenie bezobjawowo, a wytworzone przeciwciała czynią je odpornymi na koronawirusa – podkreśliła rzeczniczka urzędu marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.
Budżet wojewódzkiego pakietu w zakresie systemu wsparcia usług społecznych wynosi 41 mln zł, z czego 35 mln zł to środki z regionalnego programu operacyjnego, a reszta to dotacja z budżetu państwa i udział samorządów powiatowych.
W ramach pakietu, oprócz testów, finansowane będą zakupy środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji, dodatkowe wynagrodzenia dla personelu i interwencyjne ośrodki opieki nad osobami starszymi.
Zobacz także

Jego przyjaciel zmarł na COVID-19. Ufundował aparat do tlenoterapii dla szpitala [wideo]
2020-12-02, 13:14Aparat do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej trafił dziś do 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Sprzęt pomaga w leczeniu niewydolności oddechowej chorych na COVID-19. Kupił go anonimowy darczyńca. Czytaj dalej »

Przeszedł koronawirusa. Po 7 miesiącach wrócił do pracy
2020-12-01, 20:35Codzienna obowiązkowa gimnastyka oddechowa i „rozruchowa”, dwa razy w tygodniu jazda na rowerze i dwa razy basen. Do tego stała opieka pulmonologiczna i kardiologiczna. Tak wygląda teraz życie 66-letniego pana Aleksandra, który 7… Czytaj dalej »

Właściciele lokali gastronomicznych i klubów fitness mogą już składać wnioski o samorządowe granty
2020-12-01, 18:40Rozpoczął się nabór wniosków o dotacje dla branży gastronomicznej i fitness na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy. O wsparciu kujawsko-pomorskich przedsiębiorców z Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd województwa zdecydował… Czytaj dalej »

Wtorkowy raport resortu zdrowia. Dlaczego najwięcej zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem? [wideo]
2020-12-01, 15:56Wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia ws. nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykazał ich najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim - 1214. Większość stanowią pozytywne wyniki testów zleconych przez lekarzy POZ, ale pojawiły… Czytaj dalej »

Od 2 grudnia szybkie testy we wszystkich karetkach naszego województwa
2020-12-01, 11:48- Do środy 2 grudnia wszystkie karetki na Kujawach i Pomorzu mają być wyposażone w testy antygenowe na koronawirusa - zapowiada rzecznik wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590