Jak wygląda praca w szpitalu jednoimiennym? Opowiada pielęgniarka
- Najgorszy jest lęk, który obezwładnia, a zwykły strach jest pożądany -mówi Małgorzata Kufel - pielęgniarka z jednoimiennego szpitala w Grudziądzu, w której leczenie są pacjenci z koronawirusem.
- Każdy chce zachować swoje zdrowie, również ci pracujący. Gorzej jak mają lęk. Lęk to jest coś, co siedzi w głowie i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Irracjonalny czasami i zupełnie niepotrzebny, odbiera zdrowe myślenie. Ważne, żeby ten strach nas nie paraliżował, ale żeby włączał nam na każdym etapie myślenie. Bardzo dobrze, że ludzie się boją. Boję się innej rzeczy, że przestaną się bać i zacznie się rozluźnienie - powiedziała Małgorzata Kufel.
- Nikt nie wytrzyma 12 godzin w kombinezonie. To jest nierealne, dlatego medycy pracują na oddziale w kilkuosobowych grupach i zmieniają się co kilka godzin - dodaje pielęgniarka.
- Po trzech maksymalnie czterech godzinach grupa, która wykonywała czynności u pacjenta wychodzi, kąpie się, przebiera. Wszyscy są mokrzy od potu i zmęczenia. Zmieniają swoją bieliznę i ubierają się w jednorazówkę chirurgiczną - spodnie i bluzę. Coś zjedzą, załatwią swoje potrzeby fizjologiczne, coś wypiją, chwilę się odprężą i znowu wchodzą na kolejną zmianę do pacjentów. Do bólu szkolenia w jaki sposób bezpiecznie zakładać kombinezon, ale też w jaki sposób bezpiecznego go zdejmować - dodaje pielęgniarka.
W grudziądzkim szpitalu hospitalizowanych jest ponad 100 pacjentów zarażonych i z podejrzeniem Covid-19.
Zobacz także
Ilu mamy chorych na koronawirusa, jak się czują, gdzie się leczą - podaje wojewoda
2020-04-20, 18:00Wojewoda kujawsko-pomorski przysłał najświeższe dane na temat liczby i rozmieszczenia chorych na koronawirusa w naszym regionie. Pod względem liczby stwierdzonych zakażeń, na pierwszym miejscu są niezmiennie Bydgoszcz i Toruń. Czytaj dalej »
A gdyby na ryby? W czasie epidemii? Już można łowić, ale z dystansem!
2020-04-20, 17:40Od poniedziałku 20 kwietnia poluzowane zostały pewne restrykcje związane z pandemią koronawirusa, zniesiono najdotkliwsze, jak dotąd, zakazy i utrudnienia. Z zapartym tchem, niemal w blokach startowych czekali na ten moment wędkarze. Czytaj dalej »
Pokonałeś koronawirusa? Oddaj osocze, ratuj innych! Jeden chętny już jest
2020-04-20, 16:30Mieszkaniec Bydgoszczy, który przechorował i pokonał wirusa COVID - 19 ma w poniedziałek (20.04.) oddać osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Pogotowie ratunkowe pilnie szuka w Bydgoszczy miejsc na swoje bazy!
2020-04-20, 15:38Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy na czas pandemii COVID-19, poszukuje na terenie miasta Bydgoszcz (preferowane dzielnice: Śródmieście, Czyżkówko, Fordon, Kapuściska), pomieszczeń na stacjonowanie Zespołów Ratownictwa… Czytaj dalej »
Gdzie wyrzucać maseczki i rękawiczki? Punkty Selektywnej Zbiórki otwarte
2020-04-20, 14:46Dwa z trzech działających w Bydgoszczy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od poniedziałku (20 kwietnia) wznawiają działalność. Otwarte są PSZOK-i przy ul. Inwalidów i Ołowianej, natomiast PSZOK przy ul. Jasinieckiej… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590