Z kranu zapachniało chlorem. Ludzie od razu pomyśleli o koronawirusie
W niektórych bydgoskich mieszkaniach woda z kranu miała kilka dni temu mocną woń chloru. Mieszkańcy zaczęli dzwonić do Wodociągów i zadawać pytania przez Internet. Niepokoili się, czy ta dezynfekcja może mieć związek z koronawirusem...
"Uspokajamy! Absolutnie nie" - czytamy na stronie MWiK Bydgoszcz.
- Profilaktyczna dezynfekcja wody chlorem jest prowadzona rutynowo i jest to obowiązek wynikający z przepisów. Codzienna dawka chloru jest tak niska, że jego zapach jest niewyczuwalny - wyjaśnia Marek Jankowiak, rzecznik prasowy MWiK Bydgoszcz.
- Mając na uwadze zwiększony pobór wody w okresie epidemii, włączyliśmy wczoraj do eksploatacji, po przeprowadzonym zaplanowanym wcześniej remoncie, drugi zbiornik czystej wody na ujęciu Czyżkówko. Zgodnie z procedurą, po zakończeniu remontu zbiornik został poddany dezynfekcji i po uzyskaniu pozytywnych wyników badań fizykochemicznych i bakteriologicznych został wczoraj włączony do eksploatacji.
Operacja włączenia zbiornika do ruchu spowodowała niestety zakłócenia, w postaci chwilowego zwiększenia stężenia chloru wolnego. Stężenie chloru, które wystąpiło, nie jest w żadnym razie szkodliwe dla zdrowia, powoduje tylko nieprzyjemną woń.
Zakłócenie to wystąpiło w niektórych dzielnicach Bydgoszczy, które wodę czerpią z ujęcia brzegowego na Czyżkówku. Sieć wodociągowa w tych rejonach Bydgoszczy została niezwłocznie przepłukana, w efekcie czego zapach chloru został wyeliminowany. Przepraszamy za niedogodności, które wystąpiły.
Jednocześnie przypominamy że zgodnie z opinią WHO, koronawirus nie rozprzestrzenia się poprzez systemy wodociągowe i nie stanowi żadnego zagrożenia dla nich. Nie stanowi też żadnego niebezpieczeństwa dla jakości wody, która dociera do mieszkań - tak kończy się komunikat bydgoskich Wodociągów.
Zobacz także
Przerwa w laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej. Po niej przyjmą więcej próbek
2020-04-09, 17:04Jedno z czterech laboratoriów badających testy na obecność koronawirusa w regonie wstrzymało badanie próbek - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Chodzi o Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. Dziennie weryfikowano tam nawet do 600… Czytaj dalej »
Prosty respirator konstruują na bydgoskim UTP. Ministerstwo Zdrowia prosi o prototyp
2020-04-09, 16:39Zespół naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedsiębiorców i ekspertów medycznych prowadzi prace nad konstrukcją prostego respiratora. Czytaj dalej »
Testy na koronawirusa: kolejny szpital je wykonuje. To laboratorium w Juraszu
2020-04-09, 15:18Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadza testy na obecność koronawirusa — poinformował rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Marcin Czyżniewski. W pierwszej kolejności badany… Czytaj dalej »
Przysiek i Górzno dla służb medycznych. Ośrodki przyjmują pierwszych gości
2020-04-09, 14:25Medycy z pięciu kujawsko-pomorskich szpitali walczących z epidemią będą mogli odpocząć od pracy w specjalnych ośrodkach: w Górznie i w Przysieku. Uruchomił je samorząd województwa. Czytaj dalej »
Przez koronawirusa dwa oddziały Szpitala Dziecięcego zamknięte
2020-04-09, 12:52Intensywna terapia i chirurgia dziecięca - Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy musiał zamknąć dwa oddziały po tym, jak u u siedmiu pracowników wykryto zakażenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590