Prototyp respiratora, który powstał na UTP już oddycha! [wideo]
Ponad dwa tygodnie temu na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy zebrało się grono zapaleńców. Połączył ich szczytny cel: stworzenie prostego respiratora ratującego życie chorych na COVID-19. Idą jak burza! Maszyna już wspomaga pracę sztucznego płuca.
Kierownictwo nad zespołem, w skład którego weszli nie tylko pracownicy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, ale także firmy CIMAT, MEDSEVEN, objął – od dawna związany z inżynierią biomedyczną – prof. Tomasz Topoliński, rektor UTP, zapewniając warunki i środki finansowe niezbędne do prowadzenia wszystkich prac projektowych.
Nadzór medyczny nad pracami zespołu objął anestezjolog, dr n. med. Robert Włodarski, z-ca Komendanta WSK w Bydgoszczy. Koordynował prace związane ze sformułowaniem założeń i warunków krytycznych, które ze względów bezpieczeństwa pacjenta musi spełniać konstrukcja respiratora, a obecnie nadzoruje ich spełnienie.
Przez minione 2 tygodnie zespół pracował bardzo intensywnie, a każdy dzień kończył się wideokonferencją, na której omawiano postęp prac, analizowano i rozwiązywano bieżące problemy. W piątkowy wieczór respirator zaczął wspomagać pracę sztucznego płuca.
Projektem zainteresowane jest bardzo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oczekując od zespołu projektowego, w jak najkrótszym czasie, sporządzenia niezbędnej dokumentacji oraz dwóch działających prototypów respiratora do dalszych badań, w tym klinicznych.
Przed zespołem jeszcze sporo pracy, jednak pierwsze powodzenia i zainteresowanie MNiSW dodaje jego członkom energii w realizacji najważniejszego celu – walce o zdrowie chorych - czytamy w komunikacie uczelni.
Zobacz także
Przerwa w laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej. Po niej przyjmą więcej próbek
2020-04-09, 17:04Jedno z czterech laboratoriów badających testy na obecność koronawirusa w regonie wstrzymało badanie próbek - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Chodzi o Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. Dziennie weryfikowano tam nawet do 600… Czytaj dalej »
Prosty respirator konstruują na bydgoskim UTP. Ministerstwo Zdrowia prosi o prototyp
2020-04-09, 16:39Zespół naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedsiębiorców i ekspertów medycznych prowadzi prace nad konstrukcją prostego respiratora. Czytaj dalej »
Testy na koronawirusa: kolejny szpital je wykonuje. To laboratorium w Juraszu
2020-04-09, 15:18Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadza testy na obecność koronawirusa — poinformował rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Marcin Czyżniewski. W pierwszej kolejności badany… Czytaj dalej »
Przysiek i Górzno dla służb medycznych. Ośrodki przyjmują pierwszych gości
2020-04-09, 14:25Medycy z pięciu kujawsko-pomorskich szpitali walczących z epidemią będą mogli odpocząć od pracy w specjalnych ośrodkach: w Górznie i w Przysieku. Uruchomił je samorząd województwa. Czytaj dalej »
Przez koronawirusa dwa oddziały Szpitala Dziecięcego zamknięte
2020-04-09, 12:52Intensywna terapia i chirurgia dziecięca - Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy musiał zamknąć dwa oddziały po tym, jak u u siedmiu pracowników wykryto zakażenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590