Prototyp respiratora, który powstał na UTP już oddycha! [wideo]
Ponad dwa tygodnie temu na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy zebrało się grono zapaleńców. Połączył ich szczytny cel: stworzenie prostego respiratora ratującego życie chorych na COVID-19. Idą jak burza! Maszyna już wspomaga pracę sztucznego płuca.
Kierownictwo nad zespołem, w skład którego weszli nie tylko pracownicy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, ale także firmy CIMAT, MEDSEVEN, objął – od dawna związany z inżynierią biomedyczną – prof. Tomasz Topoliński, rektor UTP, zapewniając warunki i środki finansowe niezbędne do prowadzenia wszystkich prac projektowych.
Nadzór medyczny nad pracami zespołu objął anestezjolog, dr n. med. Robert Włodarski, z-ca Komendanta WSK w Bydgoszczy. Koordynował prace związane ze sformułowaniem założeń i warunków krytycznych, które ze względów bezpieczeństwa pacjenta musi spełniać konstrukcja respiratora, a obecnie nadzoruje ich spełnienie.
Przez minione 2 tygodnie zespół pracował bardzo intensywnie, a każdy dzień kończył się wideokonferencją, na której omawiano postęp prac, analizowano i rozwiązywano bieżące problemy. W piątkowy wieczór respirator zaczął wspomagać pracę sztucznego płuca.
Projektem zainteresowane jest bardzo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oczekując od zespołu projektowego, w jak najkrótszym czasie, sporządzenia niezbędnej dokumentacji oraz dwóch działających prototypów respiratora do dalszych badań, w tym klinicznych.
Przed zespołem jeszcze sporo pracy, jednak pierwsze powodzenia i zainteresowanie MNiSW dodaje jego członkom energii w realizacji najważniejszego celu – walce o zdrowie chorych - czytamy w komunikacie uczelni.
Zobacz także
Ilu mamy chorych na koronawirusa, jak się czują, gdzie się leczą - podaje wojewoda
2020-04-20, 18:00Wojewoda kujawsko-pomorski przysłał najświeższe dane na temat liczby i rozmieszczenia chorych na koronawirusa w naszym regionie. Pod względem liczby stwierdzonych zakażeń, na pierwszym miejscu są niezmiennie Bydgoszcz i Toruń. Czytaj dalej »
A gdyby na ryby? W czasie epidemii? Już można łowić, ale z dystansem!
2020-04-20, 17:40Od poniedziałku 20 kwietnia poluzowane zostały pewne restrykcje związane z pandemią koronawirusa, zniesiono najdotkliwsze, jak dotąd, zakazy i utrudnienia. Z zapartym tchem, niemal w blokach startowych czekali na ten moment wędkarze. Czytaj dalej »
Pokonałeś koronawirusa? Oddaj osocze, ratuj innych! Jeden chętny już jest
2020-04-20, 16:30Mieszkaniec Bydgoszczy, który przechorował i pokonał wirusa COVID - 19 ma w poniedziałek (20.04.) oddać osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Pogotowie ratunkowe pilnie szuka w Bydgoszczy miejsc na swoje bazy!
2020-04-20, 15:38Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy na czas pandemii COVID-19, poszukuje na terenie miasta Bydgoszcz (preferowane dzielnice: Śródmieście, Czyżkówko, Fordon, Kapuściska), pomieszczeń na stacjonowanie Zespołów Ratownictwa… Czytaj dalej »
Gdzie wyrzucać maseczki i rękawiczki? Punkty Selektywnej Zbiórki otwarte
2020-04-20, 14:46Dwa z trzech działających w Bydgoszczy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od poniedziałku (20 kwietnia) wznawiają działalność. Otwarte są PSZOK-i przy ul. Inwalidów i Ołowianej, natomiast PSZOK przy ul. Jasinieckiej… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590