A gdyby na ryby? W czasie epidemii? Już można łowić, ale z dystansem!
Od poniedziałku 20 kwietnia poluzowane zostały pewne restrykcje związane z pandemią koronawirusa, zniesiono najdotkliwsze, jak dotąd, zakazy i utrudnienia. Z zapartym tchem, niemal w blokach startowych czekali na ten moment wędkarze.
- Ograniczenia dotyczące przemieszczania się zostały w dużej mierze, mówiąc kolokwialnie, poluzowane - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP Bydgoszcz. - Możemy przemieszczać się w celach uprawiania rekreacji, jeżeli jest to niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego, a przecież wszyscy się zgodzimy, że aktywność, która nas uspokaja, wycisza, pozwala odpocząć od trudu dnia powszedniego, to jest coś, czego nam wszystkim brakuje. Pamiętajmy, że nad wodą musimy mieć założoną maseczkę, poza przypadkiem choroby, tego obowiązku nie mają też dzieci do 4 roku życia.
Maskę powinniśmy także założyć, jeśli na ryby jedziemy w jednym samochodzie z osobami spoza naszego gospodarstwa domowego.
Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Bydgoszczy przytacza pismo z Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej:
"Departament Rybołówstwa uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 658 z późn. zm.) zakaz przemieszczania się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje do 19 kwietnia 2020 r.
Zgodnie z zapowiedziami Prezesa Rady Ministrów tego konkretnego zakazu Rząd nie zamierza przedłużać, co oznacza, że z dniem 20 kwietnia 2020 r. obostrzenia w tym względzie nie będą obowiązywały, tym samym wędkarze będą mieli możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (gł. jezorach, rzekach i zbiornikach zaporowych).
Pamiętać jednak trzeba o pozostałych środkach bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone i będą obowiązywać w przestrzeni publicznej, takich jak zasłanianie nosa i ust (np. maseczkami), czy zachowanie dystansu od innych osób (min. 2 m).
Należy również pamiętać o obowiązujących przepisach ochronnych i innych uwarunkowaniach wynikających z ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 2168 j.t.) i jej przepisów wykonawczych. Należy między innymi mieć na uwadze, że amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu (kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego), a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie."
Zobacz także
Jedno z największych ognisk koronawirusa w tym szpitalu. „Wirus wdarł się do nas"
2020-04-13, 09:47Jednym z największych ognisk koronawirusa w regionie kujawsko-pomorskim stał się szpital miejski w Toruniu. Prezydent Torunia Michał Zaleski w piątek informował, że pobrano do badań ponad 530 próbek. Dodatnie okazało się 41. Czytaj dalej »
Wsparcie dla niepełnosprawnych w czasie pandemii koronawirusa
2020-04-13, 08:01Uwaga osoby niepełnosprawne. Można już składać wnioski w nowym programie pomocowym PFRON. Czytaj dalej »
Pracownicy szpitala w hotelu w Grudziądzu. To dla ich bezpieczeństwa
2020-04-12, 20:28Wynajęcie hotelu Ibis Styles dla medyków było koniecznością przekonuje prezydent Grudziądza. Maciej Glamowski dodaje, że najważniejsze jest bezpieczeństwo lekarzy i pielęgniarek pracujących w szpitalu. Czytaj dalej »
Region: kolejne 23 przypadki zakażenia koronawirusem; łącznie 336 chorych
2020-04-12, 17:19W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 23 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w niedzielę po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie na COVID-19 zachorowało dotychczas 336 osób. Siedem… Czytaj dalej »
Polski ksiądz w Paragwaju: porządku pilnuje wojsko i policja
2020-04-12, 15:31Zostańmy w domu na święta. Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego przerwanie dotychczasowego reżimu i narodowej kwarantanny może skutkować gwałtownym wzrostem liczby chorych. A jak jest w innych krajach? Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590