A gdyby na ryby? W czasie epidemii? Już można łowić, ale z dystansem!
Od poniedziałku 20 kwietnia poluzowane zostały pewne restrykcje związane z pandemią koronawirusa, zniesiono najdotkliwsze, jak dotąd, zakazy i utrudnienia. Z zapartym tchem, niemal w blokach startowych czekali na ten moment wędkarze.
- Ograniczenia dotyczące przemieszczania się zostały w dużej mierze, mówiąc kolokwialnie, poluzowane - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP Bydgoszcz. - Możemy przemieszczać się w celach uprawiania rekreacji, jeżeli jest to niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego, a przecież wszyscy się zgodzimy, że aktywność, która nas uspokaja, wycisza, pozwala odpocząć od trudu dnia powszedniego, to jest coś, czego nam wszystkim brakuje. Pamiętajmy, że nad wodą musimy mieć założoną maseczkę, poza przypadkiem choroby, tego obowiązku nie mają też dzieci do 4 roku życia.
Maskę powinniśmy także założyć, jeśli na ryby jedziemy w jednym samochodzie z osobami spoza naszego gospodarstwa domowego.
Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Bydgoszczy przytacza pismo z Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej:
"Departament Rybołówstwa uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 658 z późn. zm.) zakaz przemieszczania się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje do 19 kwietnia 2020 r.
Zgodnie z zapowiedziami Prezesa Rady Ministrów tego konkretnego zakazu Rząd nie zamierza przedłużać, co oznacza, że z dniem 20 kwietnia 2020 r. obostrzenia w tym względzie nie będą obowiązywały, tym samym wędkarze będą mieli możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (gł. jezorach, rzekach i zbiornikach zaporowych).
Pamiętać jednak trzeba o pozostałych środkach bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone i będą obowiązywać w przestrzeni publicznej, takich jak zasłanianie nosa i ust (np. maseczkami), czy zachowanie dystansu od innych osób (min. 2 m).
Należy również pamiętać o obowiązujących przepisach ochronnych i innych uwarunkowaniach wynikających z ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 2168 j.t.) i jej przepisów wykonawczych. Należy między innymi mieć na uwadze, że amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu (kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego), a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie."
Zobacz także
Pacjent onkologiczny nie może czekać! Operacje i zabiegi w bydgoskim Centrum Onkologii
2020-05-05, 21:32Centrum Onkologii w Bydgoszczy przez cały czas epidemii prowadzi operacje i zabiegi, jak radioterapia czy chemioterapia - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka szpitala Agnieszka Wielińska. Czytaj dalej »
Kujawsko-pomorskie: epidemiczny raport wieczorny
2020-05-05, 20:00- Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który pełni obecnie rolę placówki jednoimiennej zakaźnej przekazał informację o zgonie 67-letniej kobiety chorej na COVID-19, która miała choroby współistniejące - powiedział… Czytaj dalej »
Koronawirus pokonany, ale pani Agnieszka ma innego groźnego wroga!
2020-05-05, 12:53Pierwszego kwietnia, pani Agnieszka Radomska zmagająca się z nowotworem krwi, dowiedziała się, że zaatakował ją jeszcze jeden podstępny przeciwnik: koronawirus. O zakażeniu dowiedziała się podczas pobytu w toruńskim szpitalu. Czytaj dalej »
Koronawirusowy raport z Polski i regionu: 236 zakażeń, zmarło 3 chorych
2020-05-05, 11:59Koleje wiadomości z frontu walki z koronawirusem. W Polsce z powodu Covid-19 zachorowały 14242 osoby, zmarło 700 pacjentów. Na Kujawach i Pomorzy zaraziło się 561 osób, nie żyje 28, a wyzdrowiało 210 zakażonych. Czytaj dalej »
Historyczny lot z udziałem UTP: dron dostarczył szpitalowi próbkę do badania
2020-05-04, 18:50Po raz pierwszy w Polsce, dron przetransportował próbki ze szpitala do szpitala do badań na obecność koronawirusa. W tym wydarzeniu uczestniczyli także naukowcy i studenci z bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zaangażowani… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590