Gdzie wyrzucać maseczki i rękawiczki? Punkty Selektywnej Zbiórki otwarte
Dwa z trzech działających w Bydgoszczy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od poniedziałku (20 kwietnia) wznawiają działalność. Otwarte są PSZOK-i przy ul. Inwalidów i Ołowianej, natomiast PSZOK przy ul. Jasinieckiej pozostanie zamknięty do odwołania.
Punkty czynne będą od poniedziałku do soboty, w godz. 8.00-20.00. Warto jednak pamiętać, że w związku z sytuacją epidemiczną, w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych obsługiwanych jednocześnie będzie maksymalnie dwóch klientów. Pozostałe pojazdy z odpadami będą musiały oczekiwać przed bramą wjazdową.
Osoby dostarczające odpady muszą mieć maseczki zasłaniające usta i nos, a odpady powinny być posegregowane. Nie należy też dostarczać odpadów z lokali objętych kwarantanną.
Od 1 lipca 2019 r. przywożąc odpady do PSZOK z nieruchomości zamieszkanych należy okazać jeden z rachunków dokonywania opłat za media w lokalu mieszkalnym, z którego pochodzą odpady (woda, prąd, gaz) lub okazać dokument potwierdzający naliczenie tzw. „opłaty śmieciowej” za lokal mieszkalny, z którego pochodzą odpady – wystawiony przez spółdzielnię, zarządcę lub właściciela budynku wielomieszkaniowego występujący np. pod nazwą „Wymiar opłat”.
Zużyte rękawiczki i maseczki należy wyrzucić do odpadów zmieszanych, czyli do pojemnika czarnego. Podobnie zużyte materiały higieniczne, w tym ręczniki papierowe, papierowe maseczki. Z kolei kartonowe pudełka po chusteczkach należy wyrzucić do papieru. W przypadku wątpliwości przy segregacji odpadów, mieszkańcy mogą skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie www.czystabydgoszcz.pl.
Jak wskazuje sanepid, odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji muszą być gromadzone i odbierane w sposób specjalny, tzn. bez styczności z pozostałymi odpadami komunalnymi, wytwarzanymi przez mieszkańców. Wyrzucając odpady zmieszane w miejscach kwarantanny, należy użyć dwóch lub trzech możliwie mocnych worków (jeden wewnątrz drugiego), następnie trzeba szczelnie związać worek i przygotować do odbioru z przywieszoną kartką z napisem: "kwarantanna" - wg podanych wytycznych postępowania z odpadami z kwarantanny. Odpady tak przygotowane odbierane są w wyznaczonym terminie spod drzwi mieszkania przez pracownika ProNatury bez bezpośredniego kontaktu fizycznego z osobą odbywającą kwarantannę.
Kontakt do otwartych, od 20 kwietnia miejskich punktów PSZOK:
ul. Ołowiana 43 – tel. 52 506 59 23,
ul. Inwalidów 15 – tel. 52 506 59 25
Zobacz także
Bawełna, flizelina, lignina? Od 16 kwietnia nie można "wyjść" z twarzą!
2020-04-16, 16:17Ciekawi jesteśmy, jakie maseczki wybierają mieszkańcy regionu? O czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w praktyce stosujemy się do nowego obowiązku w Toruniu sprawdzała to nasza reporterka… Czytaj dalej »
Pacjenci z koronawirusem w regionie. Ilu ich jest, gdzie się leczą, jak się czują?
2020-04-16, 14:12- 25 osób hospitalizowanych w kujawsko-pomorskich szpitalach z powodu COVID-19 jest w stanie ciężkim — poinformował w czwartek (16.04.) rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Nowoczesna dezynfekcja. Inowrocławska lecznica będzie odkażana...mgłą
2020-04-16, 11:17Do szpitala inowrocławskiego dotarło właśnie jedno z najbardziej nowoczesnych - i bardzo w tej chwili potrzebnych - urządzeń dezynfekujących pomieszczenia. Płyny odkażające docierają do czyszczonych powierzchni w postaci mgław… Czytaj dalej »
Kichanie czy pokasływanie przez maseczkę? Ogranicza zasięg patogenów!
2020-04-16, 11:15- Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ma związek z rządowym planem łagodzenia ograniczeń w gospodarce związanych z epidemią - mówił w porannej Rozmowie Dnia na naszej antenie dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób… Czytaj dalej »
Zastrzyk finansowy dla pracowników dps - ów. Tysiąc złotych premii razy trzy
2020-04-16, 09:20Czy domy pomocy społecznej w regionie są przygotowane na ewentualne pojawienie się koronawirusa? NFZ oraz samorząd województwa robią ruch wyprzedzający, aby najbardziej potrzebujący w razie kryzysu nie zostali bez opieki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590