Prezydent Grudziądza: szpital w naszym mieście jest strategiczny dla regionu
Szpital w naszym mieście jest strategiczny dla regionu — powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. Ocenił współpracę z wojewodą kujawsko-pomorskim w trakcie epidemii, jako bardzo dobrą i dającą nadzieję na przyszłość dla bardzo zadłużonej lecznicy.
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego został decyzją ministra zdrowia przemianowany w placówkę jednoimienną zakaźną w związku z epidemią koronawirusa.
- Prawdą jest, że o naszym szpitalu mówiono w ostatnich latach głównie w kontekście zadłużenia, ale trzeba pamiętać, że to świetnie wyposażona placówka medyczna. Pracują tam także wybitni fachowcy. To także szpital, pomimo tego, że miejski, który zawsze zabezpieczał dużą część naszego województwa, a nawet województw ościennych. Łącznie prawie pół miliona pacjentów. Przez wiele ostatnich lat miasto dokładało do szpitala, do jego wyposażenia. Dzisiaj — w okresie epidemii — okazuje się, że stanowi on zabezpieczenie dla całego regionu - podkreślił Glamowski.
Przemianowanie szpitala w zakaźny wiąże się z ograniczeniem dostępu do usług medycznych dla mieszkańców miasta. Prezydent Glamowski ma świadomość, że powoduje to sporo komplikacji i konieczność dojazdów do innych placówek.
- To rzeczywiście duże wyrzeczenia ze strony pacjentów, bo wiele zaplanowanych zabiegów nie może się w tym okresie odbyć. To wszystko musi jednak teraz działać w innym systemie. Stworzyliśmy system teleporad. Jest także ekipa wyjazdowa, która jeździ do pacjentów i realizuje konieczne usługi np. w zakresie zdjęcia szwów czy zmiany opatrunków - wyjaśnił Glamowski.
Odniósł się także do przyszłości szpitala, który 31 marca mógł przejść w stan upadłości, ale ten termin odroczyły poprawki w specustawie dotyczącej epidemii koronawirusa.
- Decyzja Sejmu, Senatu i Prezydenta Andrzeja Dudy zmienia się bardzo dużo, bo z końcem marca mieliśmy podjąć strategiczne decyzje — bądź w zakresie przekształcenia szpitala lub innych działań wynikających z ustaw. Jedną z opcji niestety byłaby także uchwała o likwidacji. Rzeczą oczywistą jest dziś to, że najważniejsze jest ratowanie zdrowia i życia pacjentów. Nieodpowiedzialnością byłoby podejmowanie jakichkolwiek działań destabilizujących sytuację. Dlatego lobbowaliśmy w parlamencie i zrobiliśmy wszystko, co się dało, aby doprowadzić do wprowadzenia poprawek w specustawie, które przedłużają terminy. Udało się to dzięki współpracy z wojewodą i z parlamentarzystami. Dziękuję za to - podkreślił Glamowski.
Pozytywnie odniósł się do współpracy z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem w okresie epidemii. Dodał, że jest z nim w stałym kontakcie.
- Co kilka dni mamy telekonferencje i omawiamy podczas nich wiele ważnych kwestii. Dyrektor szpitala także kontaktuje się z wojewodą. Dokładamy starań, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc pacjentom, ale bez wsparcia Urzędu Wojewódzkiego nie byłoby to możliwe - powiedział Glamowski.
Wyraził przekonanie, że konieczność istnienia tego szpitala nadal i zmiany jego formuły organizacyjnej przez odciążenie samorządu miasta, stały się dla wszystkich jasne.
Zobacz także
Jak zmieniła nas epidemia koronawirusa? Badania naukowców z UKW i Collegium Medicum UMK
2020-03-31, 20:25Chcą wiedzieć jak w związku z koronawirusem zmieniły się nasze nawyki higieniczne. Grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy przygotowała specjalną ankietę. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 75 hospitalizowanych z powodu koronawirusa; 76 zakażonych
2020-03-31, 19:21W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 75 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono 4 nowe przypadki zakażania, a liczba chorych wzrosła do 76 - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik prasowy wojewody… Czytaj dalej »
W sanatorium „Orion” w Ciechocinku powstanie izolatorium dla zakażonych koronawirusem
2020-03-31, 18:05Izolatorium dla chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, powstanie w sanatorium MSWiA „Orion” - powiedział burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. Dodał, że pierwsi pacjenci trafią tam najprawdopodobniej pod koniec… Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: Kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem; łącznie 76 chorych
2020-03-31, 15:25W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 76 osób - poinformował we wtorek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Respirator, ambulans i środki ochrony dla szpitali. Pomoc od Lasów Państwowych
2020-03-31, 14:422 miliony złotych przeznaczą Lasy Państwowe na walkę z epidemią koronawirusa. Duża część ogólnopolskiej kwoty - bo 370 tysięcy - to pieniądze od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590