„Nie jadamy nietoperzy na śniadanie” - oświadczenie personelu Szpitala Miejskiego w Toruniu
„Nie ma naszej zgody na podważanie dobrego imienia szpitala, które było budowane przez wiele lat” - tak w specjalnym oświadczeniu do mediów napisał personel Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. W placówce zamknięto trzy oddziały z powodu wykrycia koronawirusa tak u pacjentów, jak i kadry medycznej.
Przesłane do redakcji drogą elektroniczną oświadczenie zawiera sześć punktów. Czytamy w nim m.in., że szpital nie był nigdy pierwotnym ogniskiem, ani źródłem wirusa; to wirus najprawdopodobniej „wdarł się” do szpitala dużo wcześniej niż został potwierdzony w testach. Testy zostały wykonane tak szybko jak było to możliwe.
Ponadto czytamy, że: nie jest prawdą, że w szpitalu nie były przestrzegane procedury, ale oczywiste, że żadna jednostka ochrony zdrowia (w tym w szczególności szpitale) – nie miały tych procedur przed wybuchem epidemii.
Autorzy pisma informują także o tym, że szpital w momencie wybuchu epidemii przyjmował w dużej części osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, dziś obserwuje natomiast narastanie liczby tak zwanych „pośrednich ofiar epidemii” - chorzy onkologiczni są odraczani, chorzy kardiologiczni przechodzą zawały w domu. Oświadczenie kończy się stwierdzeniem, że personel Szpitala Miejskiego w Toruniu „nie jada nietoperzy na śniadanie”.
W Szpitalu Miejskim w Toruniu zlokalizowano największe do tej pory ognisko koronawrisua w placówce medycznej w regionie. Covid 19 potwierdzono u 41 osób. Najpierw zamknięto oddział hematologii, potem urologii i w końcu chirurgii.
Zobacz także
Zakażona dyrektorka szpitala: „Dodatni wynik był dla mnie wielkim szokiem”
2020-04-27, 12:30Jak wygląda życie codzienne z koronawirusem - opowiada Polskiemu Radiu PiK Wanda Korzycka-Wilińska, szefowa bydgoskiego szpitala im. Biziela. Czytaj dalej »
Kwarantanna w zgromadzeniu w Chełmnie. Klasztor został zamknięty
2020-04-27, 11:55Koronawirusa wykryto u jednej z zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo w Chełmnie. Czytaj dalej »
Pobiorą 140 próbek w godzinę! Nowoczesne laboratorium przy szpitalu zakaźnym
2020-04-27, 07:55Kontener do szybkiej diagnostyki osób potencjalnie zakażonych koronawirusem przekazuje dziś szpitalowi zakaźnemu w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych. Czytaj dalej »
Maseczki, przyłbice i dystans. To były wyjątkowe wybory
2020-04-26, 22:00Wybory w Aleksandrowie Kujawskim i Ciechocinku bez incydentów i zakłócania ciszy wyborczej. Policja nie musiała podejmować żadnych interwencji. Wyborcy stosowali się też do specjalnych środków ostrożności w związku z epidemią… Czytaj dalej »
Region: cztery kolejne osoby zakażone, dwóch ozdrowieńców
2020-04-26, 18:43Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, w niedzielę wieczorem poinformował o kolejnych 4 osobach zakażonych koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590