W Ciechocinku tęsknią za kuracjuszami. Wrócą na przełomie maja i czerwca?
Wierzę w powrót kuracjuszy do naszego uzdrowiska na przełomie maja i czerwca - powiedział burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. Przyznał, że widok wyludnionego miasta ściska za gardło, ale w pełni rozumie on obostrzenia, które w związku z epidemią wprowadziły polskie władze.
- Widok wyludnionego miasta - szczególnie w godzinach popołudniowych, bo rano ktoś tam jeszcze robi zakupy - ściska za gardło. W pełni jednak rozumiem sytuację, jej powagę oraz obostrzenia związane z epidemią. Czekamy w blokach startowych na powrót kuracjuszy. Gdyby miało się to zdarzyć już zaraz po świętach, jesteśmy na to w pełni gotowi. Realnie na to jednak patrząc, wierzę, że wrócą do nas na przełomie maja i czerwca - powiedział Dzierżewicz.
Przypomniał, że Ciechocinek jest drugim po Kołobrzegu, uwzględniając wielkość bazy sanatoryjnej, uzdrowiskiem w Polsce. W sanatoriach w tym mieście jest 5500 miejsc.
- Dzisiaj wszystko świeci pustkami. Ta epidemia sprawia, że wszystkie uzdrowiska znalazły się w sytuacji być albo nie być. W Ciechocinku ok. 2500 osób bezpośrednio jest zaangażowanych w prace w obiektach sanatoryjnych. Do tego dochodzi ok. 1500 osób współpracujących z sanatoriami. To jest ogromna grupa, jak na tak mały ośrodek, jakim jest nasze miasto - przyznał burmistrz.
Dodał, że jeśli powrót kuracjuszy mógłby się odbyć - nawet w nowej rzeczywistości sanitarnej - na przełomie maja i czerwca, to miasto się obroni. Poinformował, że budżet miasta Ciechocinka z tytułu epidemii traci ok. 1,3 do 1,5 mln zł miesięcznie, a największe podmioty sanatoryjne po ok. 2 miliony.
W tym momencie w Ciechocinku działa izolatorium dla osób chorych na COVID-19, które powstało w sanatorium MSWiA „Orion”.
- Były pewne obawy mieszkańców z tym związane, o czym mówiłem otwarcie od samego początku, ale teraz wszyscy wiemy już i widzimy, że nie ma żadnego zagrożenia. Do Ciechocinka trafiają osoby ze zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ale albo bezobjawowe, albo już po przejściu leczenia szpitalnego. Wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane. W pilnowaniu tego miejsce pomagają służby mundurowe, które w okresie epidemii spisują się na medal. Chciałbym także wyrazić wielkie uznanie dla niezwykle oddanego personelu sanatorium „Orion” - powiedział Dzierżewicz.
Poinformował, że obecnie w izolatorium przebywają 32 osoby, a jego możliwości sięgają 160 osób.
- Kadra medyczna gwarantuje wszystkim fantastyczną opiekę. Do dyspozycji jest specjalistyczna karetka, gdyby okazało się, że konieczne jest przetransportowanie któregoś z pacjentów do szpitala zakaźnego w Toruniu bądź w Grudziądzu - wskazał burmistrz.
Przyznał, że niezwykle wzruszające jest dla niego odbieranie listów od ludzi, którzy byli kiedyś w ciechocińskich sanatoriach.
- W związku ze świętami Wielkiej Nocy otrzymujemy wiele kartek z życzeniami — od osób, które są dla nas często anonimowe. Piszą one jednak, że są stałymi bywalcami naszego uzdrowiska. Dostajemy przy okazji tych życzeń świątecznych także życzenia powrotu do normalnego funkcjonowania. To budujące i wzruszające - podkreślił Dzierżewicz. (PAP)
Zobacz także
28 osób w stanie ciężkim w szpitalach w regionie. Gdzie i ilu chorych na Covid-19
2020-04-14, 13:16Najwięcej osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem z regionu przebywa obecnie w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu - informuje Urząd Wojewódzki. Tam też najwięcej chorych jest w stanie ciężkim. Czytaj dalej »
U 50 osób ze szpitala miejskiego w Toruniu potwierdzono zakażenie koronawirusem
2020-04-14, 12:29Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 33 osób z personelu i 17 pacjentów szpitala miejskiego w Toruniu. Dodatnich okazało się 50 z 619 testów. Lecznica czeka jeszcze na wynik 60 próbek. Czytaj dalej »
Szpital w Grudziądzu: zmarł 75-letni mężczyzna zakażony koronawirusem
2020-04-14, 11:00W szpitalu jednoimiennym zakaźnym w Grudziądzu zmarł 75-letni mężczyzna zakażony koronawirusem. Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim na COVID-19 zmarło dotychczas osiem osób. Czytaj dalej »
Oferty dla firm i poszukujących zarobku. Akcja #JestPraca już trwa
2020-04-14, 08:53Akcję #JestPraca uruchomiła Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego wraz z lokalnymi przedsiębiorcami. Czytaj dalej »
Minister Szumowski: od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę
2020-04-14, 08:31Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział powolne odmrażanie gospodarki w kraju od 19 kwietnia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590