Prosty respirator konstruują na bydgoskim UTP. Ministerstwo Zdrowia prosi o prototyp
Zespół naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedsiębiorców i ekspertów medycznych prowadzi prace nad konstrukcją prostego respiratora.
- Projekt zainicjowali naukowcy UTP. Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a wiceminister prof. Wojciech Maksymowicz zwrócił się do rektora UTP o pilne przygotowanie konstrukcji prostych aparatów do wentylacji, możliwych do produkcji w polskich zakładach - informuje rzecznik uczelni dr inż. Franciszek Bromberek.
Zespołowi, w którego skład wchodzą naukowcy wydziału inżynierii mechanicznej oraz pracownicy bydgoskich firm Climat i Medseven, przewodniczy rektor prof. inż. Tomasz Topoliński. Za stronę medyczną odpowiada zastępca komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy płk. dr Robert Włodarski, który jest anestezjologiem.
Na wydziale inżynierii prowadzony jest kierunek studiów inżynieria biomedyczna, z czym wiążą się kontakty naukowców z przedsiębiorcami i ekspertami medycznymi. Prace nad konstrukcją prowadzone są od tygodnia, a już w drugiej połowie przyszłego tygodnia planowane jest rozpoczęcie prób prototypu respiratora. Do testów wykorzystane będzie sztuczne płuco.
Zobacz także
Więźniowie wytwarzają przyłbice. Trafią do medyków
2020-04-23, 09:30Kiedyś popełnili ciężkie zbrodnie, teraz pomagają medykom. Więźniowie z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu produkują przyłbice. Wszystko w ramach akcji „Rycerze Życia”. Czytaj dalej »
Pełna izolacja, smaczne posiłki, spokój. W kwarantannie nie jest aż tak źle!
2020-04-23, 08:02Jak wygląda zbiorowa kwarantanna? Co w menu, co z badaniami? Czy faktycznie jest to pełne odosobnienie? O tym wszystkim opowiedziała nam pani Hanna, która od 16 kwietnia - od powrotu z zagranicy - przebywa w tzw. izolacji zbiorowej w hotelu… Czytaj dalej »
Ksiądz z toruńskiej parafii zakażony koronawirusem, czterech innych w kwarantannie
2020-04-22, 21:05Kapłan z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu jest zakażony koronawirusem. Duchowny trafił do szpitala. Jego stan jest dobry. Czytaj dalej »
Koronawirus: sprawdź, czy jesteś chory. Mobilny punkt pobrań przy Zawiszy w Bydgoszczy [wideo]
2020-04-22, 18:45Specjalny punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru” Vitalabo od czwartku (23 kwietnia) stanie na parkingu bydgoskiego stadionu Zawisza. Będzie w nim pobierany materiał do badań, wykrywających koronawirusa. Czytaj dalej »
Trzy kolejne osoby nie żyją. Gdzie i ilu chorych na Covid-19 w regionie?
2020-04-22, 17:58Jednoimienny szpital zakaźny w Grudziądzu przekazał informację o kolejnych trzech zgonach osób chorych na Covid-19 w województwie. - Najwięcej osób zakażonych w regionie pochodzi z Bydgoszczy - informuje Urząd Wojewódzki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590