Czym dezynfekować powierzchnie? Tylko środki na bazie alkoholu
W czasach pandemii i walki z koronawirusem musi być sterylna czystość. Imamy się zatem różnych znanych środków, ale czy wszystkie są właściwe i bezpieczne?
Czy do dezynfekcji różnych powierzchni i dłoni można używać benzyny ekstrakcyjnej, rozcieńczalnika ekstrakcyjnego lub nitro? - zapytał jeden ze słuchaczy „Popołudnia z Nami”.
- Generalnie raczej trudno mówić o odkażaniu i dezynfekowania przy użyciu rozpuszczalników, gdyż ich przeznaczenie jest zupełnie inne - odpowiada prof. Dariusz Pańka, mikrobiolog z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Nie jestem co prawda chemikiem, ale jako mikrobiolog mógłbym zdecydowanie polecić inne środki, jak chociażby alkohole. Do dezynfekowania powierzchni używany jest przede wszystkim etanol i z określonymi dodatkami, bardziej przyjaznymi dla skóry, używany do dezynfekcji dłoni. Stężenie alkoholu również powinno być odpowiednie, ponieważ środki o niskim stężeniu raczej nie mają zbyt dużego wpływu nie mają, stąd stężenie alkoholu powinno wynosić 72 - 75 proc. i wtedy jest najskuteczniejsze - powoduje denaturację otoczki białkowej wirusa.
- Używanie rozpuszczalników i rozcieńczalników moim zdaniem niewiele da, a przyniesie chyba więcej szkody. Są to przede wszystkim substancje drażniące skórę, oczy, zawierające związki lotne, łatwopalne i mogą uszkadzać różne powierzchnie. Przede wszystkim służą do rozcieńczania farb. Zdecydowanie nie polecam - powiedział naukowiec z UTP.
Specjaliści zalecają jak najczęstsze mycie rąk - wystarczy mydłem, przez co najmniej 20 sekund oraz przecieranie klamek, blatów, włączników itp. płynami na bazie alkoholu lub tradycyjnymi środkami czystości.
Zobacz także
Dwóch bydgoskich radnych przeznacza swoje diety na walkę z pandemią
2020-03-27, 08:13Jak można przeczytać na stronie internetowej TVP 3 Bydgoszcz Paweł Bokiej i Szymon Róg z Prawa i Sprawiedliwości przeznaczą diety za obecny miesiąc na rzecz szpitala zakaźnego w Bydgoszczy oraz jadłodajni dla ubogich przy Bazylice… Czytaj dalej »
Spontaniczna pomoc dla służby zdrowia. Ty też możesz pomóc!
2020-03-26, 20:41Od ponad tygodnia wiele firm i osób prywatnych deklaruje pomoc bydgoskim szpitalom. Aby ułatwić pomoc i komunikację powstał ogólnopolski portal www.wsparciedlaszpitala.pl Czytaj dalej »
Region: 59 osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa; łącznie 31 chorych
2020-03-26, 19:32W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 59 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. W czwartek potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia, a liczba chorych wzrosła do 31 - poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian… Czytaj dalej »
Grupa G20 chce wesprzeć światową gospodarkę kwotą 5 bln dolarów
2020-03-26, 18:01Przywódcy państw G20 na czwartkowej wideokonferencji postanowili, że przeznaczą co najmniej 5 bln dolarów na wsparcie światowej gospodarki w walce ze skutkami pandemii koronawirusa - ogłoszono we wspólnym oświadczeniu, wydanym po… Czytaj dalej »
Zmiany zasad na granicach. Obowiązkowa kwarantanna [wideo]
2020-03-26, 16:21Od jutra (piątek 27.03) powrót do Polski będzie utrudniony dla tych, którzy pracują poza krajem i regularnie przekraczają granicę. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590