Czym dezynfekować powierzchnie? Tylko środki na bazie alkoholu
W czasach pandemii i walki z koronawirusem musi być sterylna czystość. Imamy się zatem różnych znanych środków, ale czy wszystkie są właściwe i bezpieczne?
Czy do dezynfekcji różnych powierzchni i dłoni można używać benzyny ekstrakcyjnej, rozcieńczalnika ekstrakcyjnego lub nitro? - zapytał jeden ze słuchaczy „Popołudnia z Nami”.
- Generalnie raczej trudno mówić o odkażaniu i dezynfekowania przy użyciu rozpuszczalników, gdyż ich przeznaczenie jest zupełnie inne - odpowiada prof. Dariusz Pańka, mikrobiolog z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Nie jestem co prawda chemikiem, ale jako mikrobiolog mógłbym zdecydowanie polecić inne środki, jak chociażby alkohole. Do dezynfekowania powierzchni używany jest przede wszystkim etanol i z określonymi dodatkami, bardziej przyjaznymi dla skóry, używany do dezynfekcji dłoni. Stężenie alkoholu również powinno być odpowiednie, ponieważ środki o niskim stężeniu raczej nie mają zbyt dużego wpływu nie mają, stąd stężenie alkoholu powinno wynosić 72 - 75 proc. i wtedy jest najskuteczniejsze - powoduje denaturację otoczki białkowej wirusa.
- Używanie rozpuszczalników i rozcieńczalników moim zdaniem niewiele da, a przyniesie chyba więcej szkody. Są to przede wszystkim substancje drażniące skórę, oczy, zawierające związki lotne, łatwopalne i mogą uszkadzać różne powierzchnie. Przede wszystkim służą do rozcieńczania farb. Zdecydowanie nie polecam - powiedział naukowiec z UTP.
Specjaliści zalecają jak najczęstsze mycie rąk - wystarczy mydłem, przez co najmniej 20 sekund oraz przecieranie klamek, blatów, włączników itp. płynami na bazie alkoholu lub tradycyjnymi środkami czystości.
Zobacz także
Apteka to nie drogeria, ani przychodnia! Nie chodź tam, jeśli nie musisz
2020-03-31, 13:18Kujawsko-pomorscy aptekarze apelują do pacjentów: „Nie przychodźcie bez powodu do apteki'. Da wielu osób w związku z zamknięciem przychodni i sklepów, farmaceuci stali się lekarzami pierwszego kontaktu a apteki drogeriami. Czytaj dalej »
15 bydgoskich strażaków w kwarantannie. Jeden z nich miał styczność z zakażonym
2020-03-31, 10:41Grupa strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy odbywa kwarantannę. We wtorek jednostka będzie dezynfekowana, a od środy zacznie znów normalnie działać. Czytaj dalej »
Prezes Drobeksu: Epidemia to dla nas nic nowego. Jest ciężko, ale działamy
2020-03-31, 10:05- Naszą naczelną ideą jest, by było zachowane bezpieczeństwo zdrowotne pracowników i by utrzymać produkcję. Na razie to się udaje - mówił Czesław Friszke, prezes Drobeksu w rozmowie z Polskim Radiem PiK. Czytaj dalej »
Najwięcej osób objętych kwarantanną w powiatach świeckim, toruńskim i włocławskim
2020-03-31, 08:02Najwięcej osób objętych kwarantanną w województwie kujawsko-pomorskim mieszka w powiatach świeckim, toruńskim (z uwzględnieniem Torunia) oraz włocławskim — poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
25 nowych osób zakażonych koronawirusem w regionie! 5 ozdrowieńców
2020-03-30, 21:09W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowane są 73 osoby w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W poniedziałek potwierdzono 25 nowych przypadków zakażenia, a liczba chorych wzrosła do 72. Pięciu z nich wyleczono - poinformował… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590