Czym dezynfekować powierzchnie? Tylko środki na bazie alkoholu
W czasach pandemii i walki z koronawirusem musi być sterylna czystość. Imamy się zatem różnych znanych środków, ale czy wszystkie są właściwe i bezpieczne?
Czy do dezynfekcji różnych powierzchni i dłoni można używać benzyny ekstrakcyjnej, rozcieńczalnika ekstrakcyjnego lub nitro? - zapytał jeden ze słuchaczy „Popołudnia z Nami”.
- Generalnie raczej trudno mówić o odkażaniu i dezynfekowania przy użyciu rozpuszczalników, gdyż ich przeznaczenie jest zupełnie inne - odpowiada prof. Dariusz Pańka, mikrobiolog z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Nie jestem co prawda chemikiem, ale jako mikrobiolog mógłbym zdecydowanie polecić inne środki, jak chociażby alkohole. Do dezynfekowania powierzchni używany jest przede wszystkim etanol i z określonymi dodatkami, bardziej przyjaznymi dla skóry, używany do dezynfekcji dłoni. Stężenie alkoholu również powinno być odpowiednie, ponieważ środki o niskim stężeniu raczej nie mają zbyt dużego wpływu nie mają, stąd stężenie alkoholu powinno wynosić 72 - 75 proc. i wtedy jest najskuteczniejsze - powoduje denaturację otoczki białkowej wirusa.
- Używanie rozpuszczalników i rozcieńczalników moim zdaniem niewiele da, a przyniesie chyba więcej szkody. Są to przede wszystkim substancje drażniące skórę, oczy, zawierające związki lotne, łatwopalne i mogą uszkadzać różne powierzchnie. Przede wszystkim służą do rozcieńczania farb. Zdecydowanie nie polecam - powiedział naukowiec z UTP.
Specjaliści zalecają jak najczęstsze mycie rąk - wystarczy mydłem, przez co najmniej 20 sekund oraz przecieranie klamek, blatów, włączników itp. płynami na bazie alkoholu lub tradycyjnymi środkami czystości.
Zobacz także
Kadrowy kryzys w policyjnym komisariacie Bydgoszcz - Błonie. Winny: COVID-19
2020-04-15, 09:55Aż 46 funkcjonariuszy Komisariatu Bydgoszcz - Błonie nie mogło w środę (15.04.) przyjść do pracy. Przebywają w domowej izolacji. Czytaj dalej »
Areszt śledczy zamknięty na cztery spusty: bez pracy, widzeń i nabożeństw do 4 maja
2020-04-15, 09:30Chodzi o zminimalizowanie zagrożeń epidemiologicznych na terenie jednostki, dlatego osadzenie będą przez kolejne kilka tygodni 'odcięci' od świata zewnętrznego. Czytaj dalej »
Fundacja Poland 21C i Lasy Państwowe wspierają domy pomocy społecznej
2020-04-15, 08:25Środki czystości trafiły do domów pomocy społecznej w województwie kujawsko-pomorskim. Wsparcie przekazali Sławomir Górecki - prezes warszawskiej Fundacja Poland 21C i Bartosz Bazela, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych… Czytaj dalej »
Unijna żywność za tydzień trafi do potrzebujących w Grudziądzu
2020-04-15, 06:15Wydawanie unijnej żywności najuboższym mieszkańcom Grudziądza rozpocznie za kilka dni tamtejsze Koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. To organizacja, która w Grudziądzu prowadzi m.in. Schronisko dla bezdomnych mężczyzn… Czytaj dalej »
Maseczkę kupisz w automacie. Tak będzie w Toruniu, choć nie tak szybko
2020-04-14, 19:08Tzw. maseczkomaty pojawią się na toruńskich ulicach - przekazał prezydent miasta Michał Zaleski. Takie rozwiązania funkcjonują już w innych miastach. Od czwartku w miejscach publicznych będzie obowiązywać nakaz zasłaniania ust… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590