Czym dezynfekować powierzchnie? Tylko środki na bazie alkoholu
W czasach pandemii i walki z koronawirusem musi być sterylna czystość. Imamy się zatem różnych znanych środków, ale czy wszystkie są właściwe i bezpieczne?
Czy do dezynfekcji różnych powierzchni i dłoni można używać benzyny ekstrakcyjnej, rozcieńczalnika ekstrakcyjnego lub nitro? - zapytał jeden ze słuchaczy „Popołudnia z Nami”.
- Generalnie raczej trudno mówić o odkażaniu i dezynfekowania przy użyciu rozpuszczalników, gdyż ich przeznaczenie jest zupełnie inne - odpowiada prof. Dariusz Pańka, mikrobiolog z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Nie jestem co prawda chemikiem, ale jako mikrobiolog mógłbym zdecydowanie polecić inne środki, jak chociażby alkohole. Do dezynfekowania powierzchni używany jest przede wszystkim etanol i z określonymi dodatkami, bardziej przyjaznymi dla skóry, używany do dezynfekcji dłoni. Stężenie alkoholu również powinno być odpowiednie, ponieważ środki o niskim stężeniu raczej nie mają zbyt dużego wpływu nie mają, stąd stężenie alkoholu powinno wynosić 72 - 75 proc. i wtedy jest najskuteczniejsze - powoduje denaturację otoczki białkowej wirusa.
- Używanie rozpuszczalników i rozcieńczalników moim zdaniem niewiele da, a przyniesie chyba więcej szkody. Są to przede wszystkim substancje drażniące skórę, oczy, zawierające związki lotne, łatwopalne i mogą uszkadzać różne powierzchnie. Przede wszystkim służą do rozcieńczania farb. Zdecydowanie nie polecam - powiedział naukowiec z UTP.
Specjaliści zalecają jak najczęstsze mycie rąk - wystarczy mydłem, przez co najmniej 20 sekund oraz przecieranie klamek, blatów, włączników itp. płynami na bazie alkoholu lub tradycyjnymi środkami czystości.
Zobacz także
Urząd Wojewódzki: 21 nowych zakażonych. Gdzie i ilu chorych w regionie na Covid-19
2020-04-17, 10:39Urząd Wojewódzki informuje w piątek (17 kwietnia) rano o kolejnych 21 osobach z regionu, zakażonych koronawirusem. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy wspomoże przedsiębiorców?
2020-04-17, 08:03Arkadiusz Myrcha, toruński poseł Koalicji Obywatelskiej interweniuje w imieniu przedsiębiorców u marszałka województwa. Czytaj dalej »
Ozdrowieńcy mogą pomóc innym. Ich osocze dla ciężko chorych na Covid-19
2020-04-16, 20:34Jeszcze w tym tygodniu pierwsi ozdrowieńcy z regionu powinni mieć pobrane osocze, które może pomóc chorym z ciężką postacią COVID-19. Czytaj dalej »
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala im. Biziela w Bydgoszczy znów przyjmuje pacjentów
2020-04-16, 17:34Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, zamknięty z powodu wykrycia koronawirusa wśród personelu, w czwartek wznowił przyjmowanie pacjentów - poinformowała rzeczniczka… Czytaj dalej »
Zgłaszają do prokuratury zarażenie koronawirusem w szpitalu w Toruniu
2020-04-16, 16:45Do toruńskiej prokuratury wpływają pierwsze zgłoszenia od rodzin pacjentów Szpitala Miejskiego, w lecznicy stwierdzono zakażenia koronawirusem - ustaliło Polskie Radio PiK. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590