Czym dezynfekować powierzchnie? Tylko środki na bazie alkoholu
W czasach pandemii i walki z koronawirusem musi być sterylna czystość. Imamy się zatem różnych znanych środków, ale czy wszystkie są właściwe i bezpieczne?
Czy do dezynfekcji różnych powierzchni i dłoni można używać benzyny ekstrakcyjnej, rozcieńczalnika ekstrakcyjnego lub nitro? - zapytał jeden ze słuchaczy „Popołudnia z Nami”.
- Generalnie raczej trudno mówić o odkażaniu i dezynfekowania przy użyciu rozpuszczalników, gdyż ich przeznaczenie jest zupełnie inne - odpowiada prof. Dariusz Pańka, mikrobiolog z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Nie jestem co prawda chemikiem, ale jako mikrobiolog mógłbym zdecydowanie polecić inne środki, jak chociażby alkohole. Do dezynfekowania powierzchni używany jest przede wszystkim etanol i z określonymi dodatkami, bardziej przyjaznymi dla skóry, używany do dezynfekcji dłoni. Stężenie alkoholu również powinno być odpowiednie, ponieważ środki o niskim stężeniu raczej nie mają zbyt dużego wpływu nie mają, stąd stężenie alkoholu powinno wynosić 72 - 75 proc. i wtedy jest najskuteczniejsze - powoduje denaturację otoczki białkowej wirusa.
- Używanie rozpuszczalników i rozcieńczalników moim zdaniem niewiele da, a przyniesie chyba więcej szkody. Są to przede wszystkim substancje drażniące skórę, oczy, zawierające związki lotne, łatwopalne i mogą uszkadzać różne powierzchnie. Przede wszystkim służą do rozcieńczania farb. Zdecydowanie nie polecam - powiedział naukowiec z UTP.
Specjaliści zalecają jak najczęstsze mycie rąk - wystarczy mydłem, przez co najmniej 20 sekund oraz przecieranie klamek, blatów, włączników itp. płynami na bazie alkoholu lub tradycyjnymi środkami czystości.
Zobacz także
Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia: 165 zakażonych koronawirusem, 14 zgonów
2020-04-17, 18:11W całej Polsce koronawirus dotknął dotychczas 8379 osób, w kujawsko-pomorskim zdiagnozowano 387 chorych. W kraju zmarły 332 osoby, w naszym regionie 13. Czytaj dalej »
Na epidemii "wzbogacą się"...socjologowie! I pamiętnikarze czasu zarazy!
2020-04-17, 17:30„Życie codzienne w czasach koronawirusa'- to tytuł konkursu, który organizuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z warszawską Szkołą Główną Handlową. Socjologowie na podstawie nadesłanych relacji zbadają… Czytaj dalej »
Przypominamy jak zrobić maseczkę! Potrzebna bawełna, flizelina i gumki [wideo]
2020-04-17, 14:42Jak uszyć sobie w domu maseczkę - radzi Katarzyna Szewczyk, która na co dzień pracuje w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a w wolnych chwilach szyje na maszynie dla przyjemności. Czytaj dalej »
Radni z Unisławia zrzekli się swoich diet. Na pomoc potrzebującym i walkę z koronawirusem
2020-04-17, 12:55Decyzję o zrzeczeniu się diet radni gminy Unisław podjęli jednogłośnie. Z kolei burmistrz i jego zastępca część swojego wynagrodzenia przekazali na pomoc w walce z koronawirusem. Czytaj dalej »
Jak Toruń radzi sobie z koronawirusem? Ty też możesz pokazać to na zdjęciach
2020-04-17, 12:00„Toruńczycy w okowach koronawirusa' to społeczny projekt fotograficzny, który organizuje Fundacja 'For Photography'. Może w nim wziąć udział każdy, kto prześle zdjęcia pokazujące, jak sobie radzi podczas epidemii. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590