Czym dezynfekować powierzchnie? Tylko środki na bazie alkoholu
W czasach pandemii i walki z koronawirusem musi być sterylna czystość. Imamy się zatem różnych znanych środków, ale czy wszystkie są właściwe i bezpieczne?
Czy do dezynfekcji różnych powierzchni i dłoni można używać benzyny ekstrakcyjnej, rozcieńczalnika ekstrakcyjnego lub nitro? - zapytał jeden ze słuchaczy „Popołudnia z Nami”.
- Generalnie raczej trudno mówić o odkażaniu i dezynfekowania przy użyciu rozpuszczalników, gdyż ich przeznaczenie jest zupełnie inne - odpowiada prof. Dariusz Pańka, mikrobiolog z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Nie jestem co prawda chemikiem, ale jako mikrobiolog mógłbym zdecydowanie polecić inne środki, jak chociażby alkohole. Do dezynfekowania powierzchni używany jest przede wszystkim etanol i z określonymi dodatkami, bardziej przyjaznymi dla skóry, używany do dezynfekcji dłoni. Stężenie alkoholu również powinno być odpowiednie, ponieważ środki o niskim stężeniu raczej nie mają zbyt dużego wpływu nie mają, stąd stężenie alkoholu powinno wynosić 72 - 75 proc. i wtedy jest najskuteczniejsze - powoduje denaturację otoczki białkowej wirusa.
- Używanie rozpuszczalników i rozcieńczalników moim zdaniem niewiele da, a przyniesie chyba więcej szkody. Są to przede wszystkim substancje drażniące skórę, oczy, zawierające związki lotne, łatwopalne i mogą uszkadzać różne powierzchnie. Przede wszystkim służą do rozcieńczania farb. Zdecydowanie nie polecam - powiedział naukowiec z UTP.
Specjaliści zalecają jak najczęstsze mycie rąk - wystarczy mydłem, przez co najmniej 20 sekund oraz przecieranie klamek, blatów, włączników itp. płynami na bazie alkoholu lub tradycyjnymi środkami czystości.
Zobacz także
Maseczki, chusty, kominy czy przyłbice... Za ich brak może być mandat, ale to rzadki przypadek
2020-04-22, 06:15Kujawsko-pomorska policja podsumowała pierwsze dni obowiązywania nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Są mandaty i upomnienia, ale większość osób dostosowała się do nowych zasad. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 5 nowych zakażeń koronawirusem i 11 ozdrowień
2020-04-21, 17:40Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował o kolejnych 5 przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Wśród nich są 2 osoby z Torunia, 1 z Bydgoszczy, 1 z Grudziądza i 1 osoba z powiatu lipnowskiego. Jednocześnie 11 kolejnych osób… Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy nie mają teraz lekko. W Świeciu to rozumieją
2020-04-21, 17:15Gmina Świecie nad Wisłą pomaga przedsiębiorcom. Na największe ulgi mogą liczyć ci, którzy musieli zamknąć swój biznes na czas pandemii. Pierwszą propozycją jest zwolnienie z czynszu za wynajem komunalnych lokali użytkowych. Czytaj dalej »
Produkują przyłbice i szyją maseczki. Akcja pomocy w więzieniach w regionie
2020-04-21, 15:05W zakładach karnych w Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku, Potulicach i Czersku więźniowie wyprodukowali już prawie 5 tys. środków ochrony osobistej dla medyków z naszego regionu i potrzebujących. Czytaj dalej »
Domy pomocy społecznej nie zostaną bez wsparcia. Oni chcą pomagać
2020-04-21, 14:39„Wspieramy DPS-y' - akcję pod takim hasłem zorganizowała Fundacja Lex Lupus z Torunia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590