Czym dezynfekować powierzchnie? Tylko środki na bazie alkoholu
W czasach pandemii i walki z koronawirusem musi być sterylna czystość. Imamy się zatem różnych znanych środków, ale czy wszystkie są właściwe i bezpieczne?
Czy do dezynfekcji różnych powierzchni i dłoni można używać benzyny ekstrakcyjnej, rozcieńczalnika ekstrakcyjnego lub nitro? - zapytał jeden ze słuchaczy „Popołudnia z Nami”.
- Generalnie raczej trudno mówić o odkażaniu i dezynfekowania przy użyciu rozpuszczalników, gdyż ich przeznaczenie jest zupełnie inne - odpowiada prof. Dariusz Pańka, mikrobiolog z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy.
- Nie jestem co prawda chemikiem, ale jako mikrobiolog mógłbym zdecydowanie polecić inne środki, jak chociażby alkohole. Do dezynfekowania powierzchni używany jest przede wszystkim etanol i z określonymi dodatkami, bardziej przyjaznymi dla skóry, używany do dezynfekcji dłoni. Stężenie alkoholu również powinno być odpowiednie, ponieważ środki o niskim stężeniu raczej nie mają zbyt dużego wpływu nie mają, stąd stężenie alkoholu powinno wynosić 72 - 75 proc. i wtedy jest najskuteczniejsze - powoduje denaturację otoczki białkowej wirusa.
- Używanie rozpuszczalników i rozcieńczalników moim zdaniem niewiele da, a przyniesie chyba więcej szkody. Są to przede wszystkim substancje drażniące skórę, oczy, zawierające związki lotne, łatwopalne i mogą uszkadzać różne powierzchnie. Przede wszystkim służą do rozcieńczania farb. Zdecydowanie nie polecam - powiedział naukowiec z UTP.
Specjaliści zalecają jak najczęstsze mycie rąk - wystarczy mydłem, przez co najmniej 20 sekund oraz przecieranie klamek, blatów, włączników itp. płynami na bazie alkoholu lub tradycyjnymi środkami czystości.
Zobacz także
Minister Jan Krzysztof Ardanowski na antenie PR PiK o suszy w Polsce
2020-04-29, 10:00- Wszyscy rolnicy, którzy czekają na wypłatę odszkodowań suszowych otrzymają pieniądze - poinformował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Czytaj dalej »
Już 42 zakonnice - siostry miłosierdzia z Chełmna - są zakażone koronawirusem
2020-04-29, 09:45Wirusa wykryto również u czterech pracowników domu pomocy społecznej prowadzonego przez mniszki, u jednego pracownika klasztoru i księdza posługującego w zakonie. Na razie nikt z ponad stu pensjonariuszy nie jest chory. Klasztor jest… Czytaj dalej »
Bydgoska bazylika ma swoją tarczę antykryzysową. Nie tylko dla parafian
2020-04-29, 09:15Porady prawne, reklamy lokalnych firm, ogłoszenia od tych, którzy pracę dają i anonse bezrobotnych: na parafialnych portalach, w gazetce i wszędzie tam, gdzie je można wyeksponować. No i coaching! Tak bazylika próbuje pokonać kryzys… Czytaj dalej »
Czy można zrobić grilla na własnej działce? Rozwiewamy wątpliwości
2020-04-29, 06:15W okresie pandemii koronawirusa wprowadzono już tyle obostrzeń w poruszaniu się, kontaktowaniu się czy spędzaniu wolnego czasu i tyle zakazów już zniesiono lub złagodzono, że można się w tym pogubić. Stąd i pytania Słuchaczy:… Czytaj dalej »
Radni PiS mają pomysł na oszczędności i apelują do prezydenta Torunia
2020-04-28, 18:26O zwolnienie z opłat przedsiębiorców reklamujących się w pasie drogowym oraz o obniżenie tegorocznej puli budżetu obywatelskiego i wyłączanie nocnego oświetlenia ulic - wnioskują do prezydenta Torunia radni Prawa i Sprawiedliwo… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590