Szpitale: segregacja i separacja pacjentów "w drzwiach". Żeby nie wszedł także wirus
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wprowadził w
szpitalach samorządowych i państwowych na terenie województwa nowe procedury ochrony zdrowia i życia ludzi. Polecenie wojewody wynika z konieczności minimalizowania ryzyka zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w szpitalach.
W ostatnim czasie w szpitalach na terenie Polski doszło do zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów szpitali. Przedstawiciel rządu w województwie, aby zminimalizować ryzyko takich zakażeń polecił m.in. wprowadzić w placówkach medycznych regularne badania temperatury ciała wśród pracowników, w szczególności w momencie wejścia na teren szpitala.
- System walki z COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim oparty jest o pięć szpitali. Przede wszystkim jest to szpital jednoimienny w Grudziądzu oraz cztery szpitale podwyższonej gotowości w Toruniu, Świeciu oraz dwa szpitale w Bydgoszczy. Są to szpitale, które mają za zadanie przyjmować pacjentów, którzy są z podejrzeniem lub chorych na COVID-19. Natomiast każdy szpital w województwie, a mamy ich łącznie 36, musi być przygotowany na ewentualność pojawienia się tam pacjenta zakażonego. Dlatego, już od jakiegoś czasu, wprowadzamy zasady odpowiedniej selekcji pacjentów przy wejściu do takich jednostek - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Wojewoda polecił zorganizować pracę izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych w taki sposób, aby umożliwić bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób. Ma się to odbywać poprzez wydzielenie strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 prezentujących objawy infekcji oraz wdrożenie algorytmu postępowania - triaż w szpitalach niezakaźnych, opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta
Krajowego, zawierającego wytyczne segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19.
- Teraz jest konieczność, aby stały przed tymi jednostkami służby zdrowia specjalne namioty. Takich namiotów w tej chwili rozstawionych jest 9. Ma w nich być badana temperatura i podejmowane decyzje czy pacjent idzie do danego szpitala, czy do szpitala podwyższonej gotowości lub szpitala jednoimiennego. Chcemy ochronić te szpitale przed możliwością zarażenia z zewnątrz, a jednocześnie umieć tak pokierować danego pacjenta, aby pomoc była mu udzielona adekwatnie do potrzeb - dodał przedstawiciel rządu.
Zobacz także
Koronawirus w Chełmnie. Czy kwarantanna obejmie większe grono mieszkańców?
2020-03-23, 19:40Zamieszanie wokół pierwszych dwóch przypadków zarażenia koronawirusem w Chełmnie. Obowiązkową kwarantannę przechodzą 12 - letnia uczennica i jej matka, u których 21 marca zdiagnozowano wirusa. Problem w tym, że wcześniej dziewczynka… Czytaj dalej »
Kwarantanna i wanna - mieszkaniec gminy Świedziebnia okłamał policjanta
2020-03-23, 18:52Kompletny brak wyobraźni i lekkomyślne stwarzanie zagrożenia dla innych - tak można opisać zachowanie mężczyzny z gminy Świedziebnia, który przechodzi właśnie kwarantannę. Dosłownie - przechodzi. W Grudziądzu było nie lepiej… Czytaj dalej »
Serce na dłoni, na twarzy maska - dzięki inicjatywie pewnej krawcowej [wideo]
2020-03-23, 18:12'Toruń szyje maseczki' - Daria Teus, krawcowa z Torunia zainicjowała akcję pomocy dla personelu medycznego z regionalnych szpitali. Na facebooku właśnie zbiera grupę chętnych do pomocy - nie tylko do szycia! Czytaj dalej »
Zdrowie i miłość muszą poczekać. Sanatoria żegnają się z kuracjuszami
2020-03-23, 17:10Sanatoria i uzdrowiska w regionie pustoszeją. To skutek wprowadzenia stanu epidemii na terenie Polski. Jak informuje rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ-u, Barbara Nawrocka, w naszym województwie większość z 25 tego typu placówek, już… Czytaj dalej »
Pomóż swojemu ulubionemu fryzjerowi, szewcowi, krawcowej, żeby nie upadli!
2020-03-23, 16:40Możesz wesprzeć sklepy, warsztaty, zakłady i pracownie w twojej okolicy? Martwisz się, że nie będą w stanie przetrwać kwarantanny i zbankrutują? Dołącz do kampanii „Nie pozwolę ci się zamknąć”, którą zainicjowała Krajowa… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590