Szpitale: segregacja i separacja pacjentów "w drzwiach". Żeby nie wszedł także wirus
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wprowadził w
szpitalach samorządowych i państwowych na terenie województwa nowe procedury ochrony zdrowia i życia ludzi. Polecenie wojewody wynika z konieczności minimalizowania ryzyka zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w szpitalach.
W ostatnim czasie w szpitalach na terenie Polski doszło do zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów szpitali. Przedstawiciel rządu w województwie, aby zminimalizować ryzyko takich zakażeń polecił m.in. wprowadzić w placówkach medycznych regularne badania temperatury ciała wśród pracowników, w szczególności w momencie wejścia na teren szpitala.
- System walki z COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim oparty jest o pięć szpitali. Przede wszystkim jest to szpital jednoimienny w Grudziądzu oraz cztery szpitale podwyższonej gotowości w Toruniu, Świeciu oraz dwa szpitale w Bydgoszczy. Są to szpitale, które mają za zadanie przyjmować pacjentów, którzy są z podejrzeniem lub chorych na COVID-19. Natomiast każdy szpital w województwie, a mamy ich łącznie 36, musi być przygotowany na ewentualność pojawienia się tam pacjenta zakażonego. Dlatego, już od jakiegoś czasu, wprowadzamy zasady odpowiedniej selekcji pacjentów przy wejściu do takich jednostek - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Wojewoda polecił zorganizować pracę izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych w taki sposób, aby umożliwić bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób. Ma się to odbywać poprzez wydzielenie strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 prezentujących objawy infekcji oraz wdrożenie algorytmu postępowania - triaż w szpitalach niezakaźnych, opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta
Krajowego, zawierającego wytyczne segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19.
- Teraz jest konieczność, aby stały przed tymi jednostkami służby zdrowia specjalne namioty. Takich namiotów w tej chwili rozstawionych jest 9. Ma w nich być badana temperatura i podejmowane decyzje czy pacjent idzie do danego szpitala, czy do szpitala podwyższonej gotowości lub szpitala jednoimiennego. Chcemy ochronić te szpitale przed możliwością zarażenia z zewnątrz, a jednocześnie umieć tak pokierować danego pacjenta, aby pomoc była mu udzielona adekwatnie do potrzeb - dodał przedstawiciel rządu.
Zobacz także
Jak zmieniła nas epidemia koronawirusa? Badania naukowców z UKW i Collegium Medicum UMK
2020-03-31, 20:25Chcą wiedzieć jak w związku z koronawirusem zmieniły się nasze nawyki higieniczne. Grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy przygotowała specjalną ankietę. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 75 hospitalizowanych z powodu koronawirusa; 76 zakażonych
2020-03-31, 19:21W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 75 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono 4 nowe przypadki zakażania, a liczba chorych wzrosła do 76 - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik prasowy wojewody… Czytaj dalej »
W sanatorium „Orion” w Ciechocinku powstanie izolatorium dla zakażonych koronawirusem
2020-03-31, 18:05Izolatorium dla chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, powstanie w sanatorium MSWiA „Orion” - powiedział burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. Dodał, że pierwsi pacjenci trafią tam najprawdopodobniej pod koniec… Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: Kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem; łącznie 76 chorych
2020-03-31, 15:25W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 76 osób - poinformował we wtorek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Respirator, ambulans i środki ochrony dla szpitali. Pomoc od Lasów Państwowych
2020-03-31, 14:422 miliony złotych przeznaczą Lasy Państwowe na walkę z epidemią koronawirusa. Duża część ogólnopolskiej kwoty - bo 370 tysięcy - to pieniądze od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590