Szpitale: segregacja i separacja pacjentów "w drzwiach". Żeby nie wszedł także wirus
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wprowadził w
szpitalach samorządowych i państwowych na terenie województwa nowe procedury ochrony zdrowia i życia ludzi. Polecenie wojewody wynika z konieczności minimalizowania ryzyka zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w szpitalach.
W ostatnim czasie w szpitalach na terenie Polski doszło do zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów szpitali. Przedstawiciel rządu w województwie, aby zminimalizować ryzyko takich zakażeń polecił m.in. wprowadzić w placówkach medycznych regularne badania temperatury ciała wśród pracowników, w szczególności w momencie wejścia na teren szpitala.
- System walki z COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim oparty jest o pięć szpitali. Przede wszystkim jest to szpital jednoimienny w Grudziądzu oraz cztery szpitale podwyższonej gotowości w Toruniu, Świeciu oraz dwa szpitale w Bydgoszczy. Są to szpitale, które mają za zadanie przyjmować pacjentów, którzy są z podejrzeniem lub chorych na COVID-19. Natomiast każdy szpital w województwie, a mamy ich łącznie 36, musi być przygotowany na ewentualność pojawienia się tam pacjenta zakażonego. Dlatego, już od jakiegoś czasu, wprowadzamy zasady odpowiedniej selekcji pacjentów przy wejściu do takich jednostek - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Wojewoda polecił zorganizować pracę izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych w taki sposób, aby umożliwić bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób. Ma się to odbywać poprzez wydzielenie strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 prezentujących objawy infekcji oraz wdrożenie algorytmu postępowania - triaż w szpitalach niezakaźnych, opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta
Krajowego, zawierającego wytyczne segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19.
- Teraz jest konieczność, aby stały przed tymi jednostkami służby zdrowia specjalne namioty. Takich namiotów w tej chwili rozstawionych jest 9. Ma w nich być badana temperatura i podejmowane decyzje czy pacjent idzie do danego szpitala, czy do szpitala podwyższonej gotowości lub szpitala jednoimiennego. Chcemy ochronić te szpitale przed możliwością zarażenia z zewnątrz, a jednocześnie umieć tak pokierować danego pacjenta, aby pomoc była mu udzielona adekwatnie do potrzeb - dodał przedstawiciel rządu.
Zobacz także
Ilu mamy chorych na koronawirusa, jak się czują, gdzie się leczą - podaje wojewoda
2020-04-20, 18:00Wojewoda kujawsko-pomorski przysłał najświeższe dane na temat liczby i rozmieszczenia chorych na koronawirusa w naszym regionie. Pod względem liczby stwierdzonych zakażeń, na pierwszym miejscu są niezmiennie Bydgoszcz i Toruń. Czytaj dalej »
A gdyby na ryby? W czasie epidemii? Już można łowić, ale z dystansem!
2020-04-20, 17:40Od poniedziałku 20 kwietnia poluzowane zostały pewne restrykcje związane z pandemią koronawirusa, zniesiono najdotkliwsze, jak dotąd, zakazy i utrudnienia. Z zapartym tchem, niemal w blokach startowych czekali na ten moment wędkarze. Czytaj dalej »
Pokonałeś koronawirusa? Oddaj osocze, ratuj innych! Jeden chętny już jest
2020-04-20, 16:30Mieszkaniec Bydgoszczy, który przechorował i pokonał wirusa COVID - 19 ma w poniedziałek (20.04.) oddać osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Pogotowie ratunkowe pilnie szuka w Bydgoszczy miejsc na swoje bazy!
2020-04-20, 15:38Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy na czas pandemii COVID-19, poszukuje na terenie miasta Bydgoszcz (preferowane dzielnice: Śródmieście, Czyżkówko, Fordon, Kapuściska), pomieszczeń na stacjonowanie Zespołów Ratownictwa… Czytaj dalej »
Gdzie wyrzucać maseczki i rękawiczki? Punkty Selektywnej Zbiórki otwarte
2020-04-20, 14:46Dwa z trzech działających w Bydgoszczy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od poniedziałku (20 kwietnia) wznawiają działalność. Otwarte są PSZOK-i przy ul. Inwalidów i Ołowianej, natomiast PSZOK przy ul. Jasinieckiej… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590