Pierwsze izolatorium w regionie. Przyjęło 22 osoby z koronawirusem
Pierwsze w Kujawsko-Pomorskiem izolatorium działa w sanatorium „Orion" w Ciechocinku. Trafiają tam osoby chore, które przechodzą COVID-19 w sposób łagodny.
W "Orionie" jest 128 wolnych miejsc, a obecnie przebywają tam 22 osoby. Jak informuje rzecznik wojewody Adrian Mól, będą tam kierowane: osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające hospitalizacji; osoby, u których podejrzewa się chorobę albo którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na
możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać; osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale nie mogą podać się jej w miejscu zamieszkania.
To pierwsze izolatorium w regionie, ale nie ostatnie. - Wojewoda będzie wskazywał miejsca izolatoriów, które będą zmieniane. W izolatoria mogą zmieniać się hotele, hostele, akademiki czy sanatoria. Aby stać się izolatorium każdy z tych obiektów musi spełnić warunki wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia – informuje rzecznik wojewody.
Przepisy mówią, że każdy pacjent musi mieć zapewnione: osobne pokoje z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, trzy posiłki dziennie. Stan zdrowia pacjentów przebywających w izolatorium musi być monitorowany przez personel medyczny, a przynajmniej dwa razy ma kontrolować go pielęgniarka. Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Koszt pobytu pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ponadto w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonują również trzy hotele dla medyka, które zapewniają 188 wolnych miejsc dla lekarzy i kadry szpitali, na co dzień walczących o zdrowie i życie pacjentów zakażonych koronawirusem. Znajdują się w hotelu Daglezja w Złejwsi Wielkiej, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie i w Invest-Hotelu w Grudziądzu.
Zobacz także
Bezpieczeństwo: gdzie teraz musisz używać rękawic nitrylowych?
2020-04-24, 19:56Epidemia koronawirusa objęła swoim zasięgiem cały świat i nie ominęła również Polski. Od kilku tygodni trwa walka z rozprzestrzenianiem się wirusa, aby zmniejszyć zachorowalność na COVID-19. Rząd wprowadził liczne obostrzenia… Czytaj dalej »
Opisz, sfotografuj, nagraj co robisz - na pamiątkę czasu zarazy w Grudziądzu
2020-04-24, 19:15„Jeszcze będzie pięknie” to tytuł akcji społecznej zorganizowanej w Grudziądzu. W akcji może wziąć udział każdy mieszkaniec. Czytaj dalej »
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o testach na obecność koronawirusa
2020-04-24, 17:57W Bydgoszczy stanął mobilny punkt testów na koronawirusa. - Testujmy się, ale z głową - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych w naszym regionie. Czytaj dalej »
Szpitalne statystyki: liczba pacjentów z koronawirusem i ich stan
2020-04-24, 14:41Szesnastu pacjentów hospitalizowanych w województwie z powodu zakażenia koronawirusem i jego następstw jest w stanie ciężkim. Pozostali pacjenci czują się dobrze lub średnio dobrze. Czytaj dalej »
Raport przedpołudniowy: w regionie łącznie 470 zakażonych, zmarły kolejne 3 osoby
2020-04-24, 10:45Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego, poinformował o kolejnych 10 osobach zakażonych koronawirusem w naszym regionie. Wśród osób zakażonych jest 1 osoba z Torunia, 1 osoba z Bydgoszczy, 6 osób z powiatu świeckiego… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590