Zakupy na miejskich rynkach: tłok w alejkach, nieco luźniej w kolejkach
Regionalne targowiska mają się chronić przed koronawirusem. W zeszłą środę rząd zalecił, by m.in. przy jednym straganie stały tylko 3 osoby oddalone od siebie. W pierwszą sobotę obowiązywania nowych zasad, sprawdziliśmy, czy mieszkańcy i sprzedawcy się do nich stosują.
- Byłam dzisiaj na Modrakowej około 6:30. Sporo ludzi już było, ale odległości udawało się zachować. Sprzedawcy mieli założone rękawiczki i plandeki zawieszone na wysokości twarzy, ale to, co się działo później, a widziałam, gdy przechodziłam obok - masakra.
- Z jednej strony, sprzedawcy noszą rękawiczki i proszą ludzi, o to, żeby zachowali dystans, ale jednak ludzi jest sporo, tłoczą się...
- Na Bartodziejach były kolejki do mięsnego, do piekarni, drogerii. Przy straganach z warzywami sam układ stoiska wymuszał, na szczęście, zachowanie bezpiecznej odległości, ale w wąskich alejkach było tłoczno i nie dało się zachować bezpiecznej odległości. Nie ma też na rynku takiej dyscypliny, jak w innych sklepach.
- Nigdy już nie pójdę na targowisko w weekend. Pójdę w tygodniu, kiedy jest mniej ludzi...
- usłyszała Kamila Zroślak od klientów bydgoskich targowisk.
Policja apeluje i przestrzega:
- Przemieszczajmy się tylko tam, gdzie jest to niezbędne. Policjanci cały czas kontrolują i informują o nowych obostrzeniach. Pomaga nam w tym też Żandarmeria Wojskowa. Na ulicach Bydgoszczy pojawia się coraz więcej patroli. Nie tylko zmotoryzowanych ale też pieszych. Wspomaga nas Straż Miejska, a także Żandarmeria Wojskowa. Patrole z żołnierzami można już spotkać na ulicach naszego miasta. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.
Zadaniem funkcjonariuszy jest przede wszystkim egzekwowanie obowiązujących obostrzeń, a także reagowanie na zgłoszenia mieszkańców. Przypominamy, że patrole sprawdzają miejsca gromadzenia się ludzi, środki publicznego transportu, miejsca wypoczynku i rekreacji. Nie ignorujmy nowy zasad bezpieczeństwa. W końcu chodzi o nasze zdrowie i życie!
Przypominamy, że na jedną czynną kasę (stoisko) przypadają tylko 3 osoby, a między osobami powinien być zachowany odstęp minimum 2 metry. Ponadto godz. 10-12 są zarezerwowane jedynie dla osób w wieku 65 plus.
Zobacz także
Warzywa, owoce, kwiaty z dowozem do domu. Stworzyli targowisko online
2020-04-06, 08:39Targowisko online powstało w Świeciu. Z taką inicjatywą wyszli lokalni rolnicy i mieszkańcy. Czytaj dalej »
Pomoc psychologa i teleporady. Bydgoski Ośrodek pomaga za darmo
2020-04-06, 08:03Bezpłatną pomoc psychologiczną i teleporady w czasie epidemii koronawirusa proponuje potrzebującym Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA . Czytaj dalej »
Są w kwarantannie i narzekają na złe warunki. Niektórzy muszą zostać dłużej
2020-04-05, 20:49Osoby przebywające w kwarantannie zbiorowej w budynku przy ul. Żytniej we Włocławku skarżą się na warunki. Wskazują, że do dyspozycji mają wspólne łazienki na korytarzach. Tymczasem u czterech przebywających tam osób wykryto… Czytaj dalej »
Oddział urologii ogólnej i onkologicznej w szpitalu miejskim w Toruniu zamknięty
2020-04-05, 19:49Kolejny oddział zamknięty został w szpitalu miejskim w Toruniu. Taką decyzję podjął sanepid z powodów epidemiologicznych. Czytaj dalej »
17 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Gdzie najwięcej osób w kwarantannie?
2020-04-05, 18:1917 kolejnych osób jest zakażonych koronawirusem w regionie - informuje Urząd Wojewódzki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590