Wielkanoc w regionie: bez święconki, bez procesji. A Pierwsze Komunie?
Diecezje Bydgoska i Toruńska opublikowały zalecenia dotyczące celebrowania Triduum Paschalnego. Biskupi mówią też o organizacji Pierwszej Komunii Świętej.
Celebracje Wielkiego Tygodnia na terenie Diecezji Bydgoskiej
Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona w późniejszym terminie.
Podczas liturgii Świętego Triduum Paschalnego należy przestrzegać następujących zasad:
podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum). Nie ma ciemnicy i procesji. Po zakończonej Uroczystości należy pozostawić Najświętszy Sakrament w Tabernakulum.
W Wielki Piątek do modlitwy powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją.
Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.
Nie zaleca się używania pokropień ani sprawowania sakramentu chrztu.
Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła.
W parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba.
W Polskim Radiu PiK odbędzie się transmisja Mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę 11 kwietnia o godzinie 20:00, z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.
Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej
Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
Po Wielkanocy: wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
Wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
Zobacz także
Dziecko zamknięte w szpitalu bez rodziców! Jednak nie! Zmiana decyzji! [AKTUALIZACJA]
2020-03-26, 12:55Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy dopuszcza możliwość złagodzenia całkowitego zakazu odwiedzin małych pacjentów wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. To reakcja na interwencję rzecznika praw dziecka… Czytaj dalej »
Najskuteczniejsza ochrona: brak kontaktów - o tym w dzisiejszej Rozmowie Dnia
2020-03-26, 11:37- Głównymi ogniskami epidemii są w Polsce w tej chwili środowiska rodzinne, w których zakażenie jednej osoby pojawiło się wcześniej, na przykład przywiezione z zagranicy - mówił o tym gość naszej Rozmowy Dnia, doktor Waldemar… Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: cztery kolejne osoby zakażone koronawirusem
2020-03-26, 09:44Dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci mają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - zawiadomił 26 marca Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Cała Polska szyje maseczki. Kociewianki z powiatu świeckiego siedzą przy maszynach
2020-03-26, 08:07Za własne pieniądze, poświęcając swój czas - bezinteresownie pomagają medykom. Grupa Kociewianek z powiatu świeckiego szyje w domach maseczki dla przychodni i szpitali. Czytaj dalej »
Więcej kursów komunikacji miejskiej w Toruniu. "Najważniejsza jest samodyscyplina"
2020-03-26, 07:04Od środy zwiększona została liczba kursów komunikacji miejskiej w Toruniu, żeby spełnić wymóg przebywania w pojeździe nie większej liczby osób niż połowa miejsc siedzących. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590