Wielkanoc w regionie: bez święconki, bez procesji. A Pierwsze Komunie?
Diecezje Bydgoska i Toruńska opublikowały zalecenia dotyczące celebrowania Triduum Paschalnego. Biskupi mówią też o organizacji Pierwszej Komunii Świętej.
Celebracje Wielkiego Tygodnia na terenie Diecezji Bydgoskiej
Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona w późniejszym terminie.
Podczas liturgii Świętego Triduum Paschalnego należy przestrzegać następujących zasad:
podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum). Nie ma ciemnicy i procesji. Po zakończonej Uroczystości należy pozostawić Najświętszy Sakrament w Tabernakulum.
W Wielki Piątek do modlitwy powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją.
Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.
Nie zaleca się używania pokropień ani sprawowania sakramentu chrztu.
Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła.
W parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba.
W Polskim Radiu PiK odbędzie się transmisja Mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę 11 kwietnia o godzinie 20:00, z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.
Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej
Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
Po Wielkanocy: wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
Wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
Zobacz także
Pięć osób nad trumną - rodziny z bólem serca znoszą rygory kwarantanny
2020-04-01, 17:10Jak zorganizować pogrzeb bliskiej osoby w czasie epidemii i kwarantanny, gdy przy trumnie może się spotkać maksymalnie pięć osób? Część rodzin dzieli się na grupy i rotacyjnie towarzyszy zmarłemu podczas poszczególnych części… Czytaj dalej »
Pub wpuszczał klientów tylnymi drzwiami. To się nazywa: nawarzyć sobie piwa!
2020-04-01, 15:00Klienci jednego z pubów w Toruniu wpuszczani byli przez pracującą tam osobę tylnymi drzwiami. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, a osoby, które nie respektowały obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusem, mogą zapłacić po… Czytaj dalej »
Na UMK będą badania nad koronawirusem. Jak chcą go powstrzymać?
2020-04-01, 14:28Jest zgoda Komisji Bioetycznej na projekt naukowców z Collegium Medicum UMK, którego celem jest zahamowanie rozwoju koronawirusa. Badania mają objąć zarówno osoby chore na Covid-19 jak i te narażone na zakażenie. Czytaj dalej »
W pokoju, na balkonie, w ogródku - warto ćwiczyć z trenerem online!
2020-04-01, 13:31„Zostań w domu, ćwicz z nami”. Toruńscy sportowcy zachęcają do treningów online. Czytaj dalej »
W szkołach trwa nauka zdalna. Co z egzaminami? Czy odbędą się matury?
2020-04-01, 12:31Przedstawiciele Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN zaapelowali do władz państwa o odwołanie egzaminu ósmoklasisty, egzaminów do szkół branżowych i matury. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590