Janikowo: zaczęli od masek, teraz dezynfekują całe miasto. I tak do skutku!
Ten samorząd jako bodajże pierwszy w kraju (i jedyny?) rozdawał mieszkańcom pakiety ochronne, teraz zainicjował dezynfekcję ulic, parkingów i wejść do klatek schodowych - mowa o Janikowie. Burmistrz Andrzej Brzeziński mówi, że robi to, co walcząc z koronawirusem robili Chińczycy.
- Robię to, co robili Chińczycy. Zacząłem od masek, a teraz dezynfekujemy tereny zewnętrzne, publiczne, wejścia do klatek schodowych i klatki też. Jesteśmy przygotowani ze środkiem do dezynfekcji na 40 dni. Jak płynu zabraknie, dokupimy. Mieszkańcom rozdajemy maseczki bawełniane, wielokrotnego użytku, do prania i filtry. Janipol uszył dla nas ponad 8 tysięcy masek. Dajemy dwie maski na rodzinę, filtrów na rodzinę rozdajemy po 50 sztuk, ale łącznie tych filtrów mamy 340 tysięcy - mówi Andrzej Brzeziński, który aktywnie opisuje działania gminy na Facebooku. Wspomniał tam m.in., że profilaktykę proponował wprowadzić dużo wcześniej.
- Apelowałem o takie rozwiązanie już 20 marca, wystosowałem maila m.in. do Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego! Dziś Rząd wprowadza to, co proponowałem 11 dni temu - skomentował burmistrz Janikowa. I dziękował:
- Na początku walki z koronawirusem dostaliśmy 25 tysięcy sztuk rękawiczek jednorazowych od mieszkańca Janikowa, który prowadzi firmę w Niemczech i przywiózł nam pierwszą partię. Chciał pozostać anonimowy, jednak postanowiłem mu podziękować, ponieważ dzięki niemu każda rodzina w Gminie dostała 3 pary rękawic. Tomek Polehojko, dziękujemy! (...)
Burmistrz zapowiada, że Janikowo będzie dezynfekowane tak długo, jak będzie potrzeba. Płyn do dezynfekcji dostali także mieszkańcy - po pół litra na mieszkanie lub dom. Gmina przekazała także płyn do dezynfekcji rąk do sklepów Mila, Polomarket, Biedronka w Janikowie oraz Dino w Kołodziejewie.
Zobacz także
Przyłbice dla walczących z koronawirusem powstają na UTP. Brawo!
2020-03-29, 11:23Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych, by wesprzeć służbę zdrowia w walce z koronawirusem. Czytaj dalej »
Bydgoskie Centrum Onkologii: co się zmieniło w czasie epidemii koronawirusa?
2020-03-29, 09:00Centrum Onkologii w Bydgoszczy stara się pracować normalnie, choć nie bez koniecznych ograniczeń. Oddziały szpitalne przyjmują pacjentów. Przeprowadza się operacje. - Nie ma jednak odwiedzin - mówi Polskiemu Radiu PiK Agnieszka Bielińska… Czytaj dalej »
Ulga dla tych, którzy walczą z epidemią. Są dwa miejsca odpoczynku i relaksu
2020-03-29, 07:30Cel jest jeden: personel medyczny ma 'złapać oddech' i nabierać sił do dalszej pracy. Samorząd województwa uruchomił dwa tzw. ośrodki wytchnieniowe dla pracowników szpitali, które przyjmują pacjentów z koronawirusem. Czytaj dalej »
Koronawirus w Polsce: 157 nowych przypadków, jedna osoba nie żyje
2020-03-28, 22:16- Mamy 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w sobotę wieczorem (28.03.) Ministerstwo Zdrowia. Liczba chorych w kujawsko- pomorskim się nie zmieniła. W regionie… Czytaj dalej »
Kujawsko - pomorskie: co z wyborami uzupełniającymi? Jedne już odwołane
2020-03-28, 14:30Zaplanowane na najbliższą niedzielę wybory uzupełniające do Rady Gminy w Czernikowie, w powiecie toruńskim, nie odbędą się - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590