Pięć osób nad trumną - rodziny z bólem serca znoszą rygory kwarantanny
Jak zorganizować pogrzeb bliskiej osoby w czasie epidemii i kwarantanny, gdy przy trumnie może się spotkać maksymalnie pięć osób? Część rodzin dzieli się na grupy i rotacyjnie towarzyszy zmarłemu podczas poszczególnych części pochówku.
Nie potwierdziły się obawy zakładów pogrzebowych, że rodziny zbojkotują kwarantannę i tłumnie ruszą na cmentarze. Grzegorz Falkowski z bydgoskiej firmy Nero - Falkowski, na początku, tuż po wprowadzeniu zasad kwarantanny, był jednak pełen obaw.
- Dziwnym trafem się udaje - na razie. Myślałem, że będzie gorzej. Nad grobem stoi pięć osób - to ograniczenie widać po liczbie kwiatów i zniczy na mogile. Pozostali żałobnicy stoją między grobami, zachowują dystans. Na to nie mamy wpływu. Każdy ma prawo na cmentarz iść. Nikt nie jest w stanie udowodnić, czy dana osoba stoi przy jakimś grobie, czy należy do pogrzebu. Co do ceremonii, na różnych cmentarzach wygląda to różnie. Na bydgoskim cmentarzu na Bielawkach jest tylko ceremonia w kaplicy, która trwa ponad pięć minut, i to wszystko. Z kolei parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa zezwala na odprawienie mszy w cmentarnej kaplicy. Są większe rodziny, są rodziny bardzo związane ze zmarłą osobą, więc ograniczenie związane z epidemią jest dla nich bardzo przykre - mogę to sobie wyobrazić...
Ważne: w liczbie pięciu osób nie mieści się celebrans, kantor, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.
Rodzinom nie wolno także organizować tradycyjnych styp w lokalach. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że obiady żałobne nie mogą się odbywać w placówkach gastronomicznych, nie wolno także otwierać restauracji tylko na czas żałobnego obiadu.
Zobacz także
Warzywa, owoce, kwiaty z dowozem do domu. Stworzyli targowisko online
2020-04-06, 08:39Targowisko online powstało w Świeciu. Z taką inicjatywą wyszli lokalni rolnicy i mieszkańcy. Czytaj dalej »
Pomoc psychologa i teleporady. Bydgoski Ośrodek pomaga za darmo
2020-04-06, 08:03Bezpłatną pomoc psychologiczną i teleporady w czasie epidemii koronawirusa proponuje potrzebującym Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA . Czytaj dalej »
Są w kwarantannie i narzekają na złe warunki. Niektórzy muszą zostać dłużej
2020-04-05, 20:49Osoby przebywające w kwarantannie zbiorowej w budynku przy ul. Żytniej we Włocławku skarżą się na warunki. Wskazują, że do dyspozycji mają wspólne łazienki na korytarzach. Tymczasem u czterech przebywających tam osób wykryto… Czytaj dalej »
Oddział urologii ogólnej i onkologicznej w szpitalu miejskim w Toruniu zamknięty
2020-04-05, 19:49Kolejny oddział zamknięty został w szpitalu miejskim w Toruniu. Taką decyzję podjął sanepid z powodów epidemiologicznych. Czytaj dalej »
17 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Gdzie najwięcej osób w kwarantannie?
2020-04-05, 18:1917 kolejnych osób jest zakażonych koronawirusem w regionie - informuje Urząd Wojewódzki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590