Prezydent Torunia: Miejskie placówki ochrony zdrowia funkcjonują bez utrudnień
W Toruniu i w powiecie toruńskim jest 11 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, ponad 800 osób przebywa w kwarantannie domowej, a 23 przebywa w miejscu kwarantanny zbiorowej. 32 osoby objęto nadzorem epidemiologicznym - poinformował we wtorek prezydent Torunia Michał Zaleski.
Miejskie placówki ochrony zdrowia funkcjonują bez utrudnień. W ostatnich dniach zarówno do Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, jak i do Szpitala Miejskiego trafiły osoby, u których wykryto lub podejrzewano zarażenie SARS-CoV-2.
- W sobotę w Miejskiej Przychodniej Specjalistycznej, w ramach opieki nocnej, pojawiła się osoba, która była nosicielem koronawirusa. Po ujawnieniu tego faktu trzy osoby zostały odsunięte od pracy – jedna trafiła do kwarantanny, dwie oczekują na ocenę ich stanu zdrowia. Wczoraj podobne zdarzenie miało miejsce w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim, przez zaistniałą sytuację sześć osób trafiło do kwarantanny. Czekamy na wynik testu zarażonej. Te zdarzenia nie wpłynęły na działanie obu placówek – powiedział prezydent Michał Zaleski.
Osoby przebywające w kwarantannie mogą liczyć na wsparcie Działu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – w dniu wczorajszym wolontariusze dostarczyli zakupy dla 80 osób i dowieźli 120 obiadów. 50 osób skorzystało z porad telefonicznych.
Do Torunia trafiła pierwsza partia maseczek ochronnych z Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych – 2 tys. sztuk trafiło do placówek, które ze względu na kontakty z dużą ilością osób, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, MOPR-u i Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Środki ochrony osobistej trafiają także do osób na kwarantannie, tych którzy dowożą im żywność i do osób zajmujących się osobami przewlekle chorymi. W rękawice, maseczki i płyn dezynfekcji osobistej wyposażeni są także strażnicy miejscy, kierowcy i motorniczowie MZK oraz pracownicy MPO.
Ustawa z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadza szereg nowych rozwiązań, które wpłyną na funkcjonowanie urzędu miasta. Kiedy zapadnie decyzja o wdrożeniu w życie tzw. tarczy antykryzysowej Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności nie będzie już przyjmować interesantów. Ustawa wydłuża okres ważności wydanych orzeczeń – orzeczenia czasowe nie będą musiały być bezzwłocznie wydłużane. Tym samym niepełnosprawni zachowają swoje uprawnienia na 60 dni po zakończeniu stanu epidemicznego.
W związku ze stanem epidemii Urząd Miasta Torunia nie będzie dalej rozsyłał informacji o wysokości podatku od nieruchomości.
- Rocznie wydajemy ok. 100 tys. takich decyzji. Nie rozesłaliśmy jeszcze ponad 25 tysięcy i zadecydowałem, że nie będziemy tego robić w tak ryzykownym czasie. Mieszkańcy, którzy otrzymają tę decyzję później będą mieli także inny termin do zapłaty należności – dodaje prezydent.
Premier wprowadził nowe obostrzenia związane z pandemią na terytorium Polski – zgodnie z nimi funkcjonować przestanie system roweru miejskiego i kontrolowana będzie także liczba osób przebywających na targowiskach (3 osoby mogą przebywać przy jednym punkcie handlowym).
Zobacz także
Problem pojawił się niemal z dnia na dzień. Pomoc psychologiczna też!
2020-03-19, 11:15Psychologowie z całej Polski łączą siły by pomóc osobom, które odczuwają lęk czy stres związany z pandemią koronawirusa. Z inicjatywy terapeuty z Torunia - Krystiana Rubachy - powstała strona 'Psychologowie dla społeczeństwa… Czytaj dalej »
Sesja w cieniu zarazy. Czy radni zajmą się sprawą zawieszenia czynszów dla firm?
2020-03-19, 09:23Radny PiS Paweł Bokiej - tuż przed piątkową sesją - pyta prezydenta Bydgoszczy o zyski miasta z czynszów lokali gastronomicznych i o możliwość ich czasowego zawieszenia. Z kolei radny Jarosław Wenderlich pyta o to, czy ta sesja musi… Czytaj dalej »
W dni powszednie jak w soboty, a w weekendy bez autobusów. PKS jeździ inaczej
2020-03-19, 08:49Bydgoski PKS wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy. Od czwartku (19 marca), w związku z zagrożeniem epidemicznym spowodowanym koronawirusem, w dni powszednie autobusy, obsługiwane przez tego przewoźnika będą jeździły według sobotniego… Czytaj dalej »
Respiratory od Fundacji na Rzecz Hematologii. Dla szpitala w Toruniu
2020-03-19, 08:00Trzy respiratory trafią do szpitala miejskiego w Toruniu, dzięki pomocy Fundacji na Rzecz Hematologii. Czytaj dalej »
Szpital w Grudziądzu, przemianowany na zakaźny, otrzymał odzież ochronną
2020-03-19, 06:56Wojsko dostarczyło w środę po 1000 sztuk kombinezonów, masek, gogli i rękawic do szpitala w Grudziądzu Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590