Prezydent Torunia: Miejskie placówki ochrony zdrowia funkcjonują bez utrudnień
W Toruniu i w powiecie toruńskim jest 11 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, ponad 800 osób przebywa w kwarantannie domowej, a 23 przebywa w miejscu kwarantanny zbiorowej. 32 osoby objęto nadzorem epidemiologicznym - poinformował we wtorek prezydent Torunia Michał Zaleski.
Miejskie placówki ochrony zdrowia funkcjonują bez utrudnień. W ostatnich dniach zarówno do Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, jak i do Szpitala Miejskiego trafiły osoby, u których wykryto lub podejrzewano zarażenie SARS-CoV-2.
- W sobotę w Miejskiej Przychodniej Specjalistycznej, w ramach opieki nocnej, pojawiła się osoba, która była nosicielem koronawirusa. Po ujawnieniu tego faktu trzy osoby zostały odsunięte od pracy – jedna trafiła do kwarantanny, dwie oczekują na ocenę ich stanu zdrowia. Wczoraj podobne zdarzenie miało miejsce w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim, przez zaistniałą sytuację sześć osób trafiło do kwarantanny. Czekamy na wynik testu zarażonej. Te zdarzenia nie wpłynęły na działanie obu placówek – powiedział prezydent Michał Zaleski.
Osoby przebywające w kwarantannie mogą liczyć na wsparcie Działu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – w dniu wczorajszym wolontariusze dostarczyli zakupy dla 80 osób i dowieźli 120 obiadów. 50 osób skorzystało z porad telefonicznych.
Do Torunia trafiła pierwsza partia maseczek ochronnych z Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych – 2 tys. sztuk trafiło do placówek, które ze względu na kontakty z dużą ilością osób, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, MOPR-u i Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Środki ochrony osobistej trafiają także do osób na kwarantannie, tych którzy dowożą im żywność i do osób zajmujących się osobami przewlekle chorymi. W rękawice, maseczki i płyn dezynfekcji osobistej wyposażeni są także strażnicy miejscy, kierowcy i motorniczowie MZK oraz pracownicy MPO.
Ustawa z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadza szereg nowych rozwiązań, które wpłyną na funkcjonowanie urzędu miasta. Kiedy zapadnie decyzja o wdrożeniu w życie tzw. tarczy antykryzysowej Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności nie będzie już przyjmować interesantów. Ustawa wydłuża okres ważności wydanych orzeczeń – orzeczenia czasowe nie będą musiały być bezzwłocznie wydłużane. Tym samym niepełnosprawni zachowają swoje uprawnienia na 60 dni po zakończeniu stanu epidemicznego.
W związku ze stanem epidemii Urząd Miasta Torunia nie będzie dalej rozsyłał informacji o wysokości podatku od nieruchomości.
- Rocznie wydajemy ok. 100 tys. takich decyzji. Nie rozesłaliśmy jeszcze ponad 25 tysięcy i zadecydowałem, że nie będziemy tego robić w tak ryzykownym czasie. Mieszkańcy, którzy otrzymają tę decyzję później będą mieli także inny termin do zapłaty należności – dodaje prezydent.
Premier wprowadził nowe obostrzenia związane z pandemią na terytorium Polski – zgodnie z nimi funkcjonować przestanie system roweru miejskiego i kontrolowana będzie także liczba osób przebywających na targowiskach (3 osoby mogą przebywać przy jednym punkcie handlowym).
Zobacz także
Handel w czasie epidemii: tłok na rynku w Fordonie. Kupowanie na pierwszym planie
2020-03-28, 13:08Pogoda kusi, by wyjść na spacer czy na zakupy na pobliskie targowisko. Mimo zakazu większych zgromadzeń mieszkańcy bydgoskiego Fordonu masowo ruszyli na zakupy na miejscowym rynku. Tylko pozornie udaje im się zachować dystans między… Czytaj dalej »
Dzieci z bydgoskiej szkoły muzycznej śpiewają z Czesławem Mozilem [teledysk]
2020-03-28, 11:29'Zostań w domu, wykorzystaj czas na maksa!' podczas epidemii. Do tego zachęcają uczniowie klasy 3B Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bydgoszczy. W trakcie nauki gry na instrumentach stworzyli wspólną piosenkę, a do projektu… Czytaj dalej »
Koronawirus: cztery nowe zakażenia w naszym regionie. Choruje już 37 osób [wideo]
2020-03-28, 09:49W kujawsko-pomorskiem potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 37 osób - poinformował w sobotę (28.03.) rano rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Do tych masek przyłożyli rękę fachowcy z bydgoskiego UTP
2020-03-28, 07:12Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy wyprodukuje 1500 przyłbic ochronnych dla służby zdrowia, by wesprzeć sprzętowo w walce z koronawirusem regionalną służbę zdrowia. Czytaj dalej »
Szpital Biziela prosi o pomoc. Potrzeba środków ochrony: masek, gogli, fartuchów
2020-03-27, 22:15Ktokolwiek jest w stanie pomóc bydgoskiej lecznicy, wymienione niżej produkty może dostarczać do sekretariatu, bądź zostawiać je w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590