Ulga dla tych, którzy walczą z epidemią. Są dwa miejsca odpoczynku i relaksu
Cel jest jeden: personel medyczny ma "złapać oddech" i nabierać sił do dalszej pracy. Samorząd województwa uruchomił dwa tzw. ośrodki wytchnieniowe dla pracowników szpitali, które przyjmują pacjentów z koronawirusem.
- Co mają zrobić lekarze powracający z dyżurów? Nie zostali objęci kwarantanną, bo nie stwierdzono przypadku zakażenia w ich szpitalu, ale wysłano próbki pacjentów do badania. Trwa to badanie 24 godziny albo i dłużej. Są to bardzo stresujące chwile, więc chcielibyśmy, żeby lekarze, personel medyczny miał jakiś komfort, chcemy umożliwić im miły pobyt na czas oczekiwania na wyniki, albo po prostu do odpoczynku.
Na medyków czeka 70 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie oraz hotelu Daglezja w Przysieku. W Przysieku personel medyczny ma do dyspozycji także zadbany park przy hotelu.
Urząd Marszałkowski zapewnia też zdalną pomoc psychologiczną i wyżywienie, książki i audiobooki udostępnione przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz, jak w zwykłych hotelach, telewizję i internet. Możliwy jest też transport do każdego z ośrodków.
Ośrodek w Przysieku będzie służył jako miejsce krótkich pobytów (noclegowych, na przykład po dyżurze w szpitalu), natomiast Górzno jako miejsce dwu-trzydniowych pobytów wytchnieniowych po dłuższych okresach wytężonej pracy.
Pobyty są finansowane przez władze regionu. Placówki zainteresowane tą formą wsparcia proszone są o kontakt z Katarzyną Wilczyńską, tel. 660 667 943.
Zobacz także

Wesprzyj restauracje i zamów jedzenie czyli akcja „zamawiamy gastro”
2020-12-15, 22:32Bydgoszczanie mogą wesprzeć restauratorów. W związku z jesienną falą koronawirusa i trwającym kolejnym gastronomicznym zamknięciem lokale walczą o przetrwanie. Czytaj dalej »

Dlaczego nasz region w czołówce? „To nie znaczy, że chorych u nas najwięcej"
2020-12-15, 15:32- Nasze społeczeństwo w regionie nie unika testowania, co niestety jest problemem ogólnopolskim - tak wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia komentuje dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych. Czytaj dalej »

Szpital tymczasowy w Ciechocinku gotowy. Na razie nie przyjmuje pacjentów
2020-12-15, 13:34Szpital tymczasowy w Ciechocinku, w ciągu kilku dni może przyjąć od razu 60 pacjentów, a potem jeszcze zwiększać swoje możliwości. Prace trwały 38 dni. Czytaj dalej »

Uczniowie na próbnym egzaminie w szkole w czasie pandemii? Tak miało być w Bydgoszczy
2020-12-12, 08:02Rodzice jednej z bydgoskich podstawówek alarmują, że w szkole zorganizowano próbny egzamin ósmoklasisty. Dzieci miały przyjść do szkoły i napisać test. Czytaj dalej »

Pacjenci z Grudziądza odcięci od świata, ale przyjmują świąteczne paczki!
2020-12-11, 07:55Grudziądzki szpital przygotowuje się do okresu świat Bożego Narodzenia. Nie oznacza to, że jest zhoda na odwiedziny chorych z życzeniami. Trudny czas choroby i samotności można im jednak osłodzić prezentami. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590