Kształcenie zdalne od środy obowiązkowe. Są problemy, jak je rozwiązać?
Koordynacja kształcenia na odległość, obowiązki dyrektorów i nauczycieli, realizacja podstawy programowej w warunkach domowych - to niektóre sprawy poruszane w poradniku MEN przygotowanym dla szkół, w związku z obowiązującym od środy zdalnym nauczaniem.
Od 12 marca do 10 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy szkoły i przedszkola mają obowiązek nauczania na odległość. Wcześniej MEN tylko zalecało, by w czasie, gdy nie odbywają się w szkołach lekcje w formie tradycyjnej, nauczyciele prowadzili nauczanie online.
Aby wesprzeć dyrektorów i nauczycieli Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik, jak organizować zdalne nauczanie - poinformował resort w komunikacie.
Wskazówki dla nauczycieli, uczniów i rodziców
Poradnik jest podzielony na kilka części i zawiera wskazówki dla dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców. Odrębne fragmenty zostały poświęcone wychowaniu przedszkolnemu oraz edukacji wczesnoszkolnej, wczesnemu wspomaganiu rozwoju w warunkach domowych, przygotowaniu do egzaminów, wspieraniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, kształceniu zawodowemu czy kwestiom bezpiecznej pracy przy komputerze i w internecie. Ostatnia część informatora to z kolei informacje o e-narzędziach i e-materiałach, które mogą być wykorzystane w pracy zdalnej z uczniami.
- Ważne jest, aby podczas zawieszenia zajęć w szkołach nauczyciele i dyrektorzy mieli do dyspozycji narzędzia wspierające do prowadzenia zajęć z uczniami na odległość. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który zawiera wskazówki oraz inspiracje, jak prowadzić zajęcia zdalnie. W tej wyjątkowej sytuacji niezbędne jest dziś współdziałanie oraz mobilizacja dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. Wzajemna współpraca i odpowiedzialne podejście do kształcenia na odległość, to klucz do efektywnego organizowania czasu uczniów w domu - napisał minister Dariusz Piontkowski we wstępie do poradnika.
Porady dla dyrektorów
Z informatora dyrektorzy szkół dowiedzą się, jak koordynować pracę zdalną nauczycieli placówki i co należy do najważniejszych obowiązków dyrektora szkoły, np. określenie godzin, w których nauczyciele będą pracować zdalnie i komunikować się z uczniami, opracowanie, we współpracy z nauczycielami, tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach, uwzględniającego m.in. specyfikę zajęć, równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia.
Nauczyciele znajdą informacje na temat tego, jak zwiększyć efektywność nauki zdalnej, z jakich materiałów korzystać i w jaki sposób je przygotowywać dla uczniów, w jaki sposób sprawdzać zaangażowanie uczniów oraz systematyczność ich pracy.
Uczniów zachęca się w poradniku do systematycznej pracy i aktywnego uczestnictwa w kształceniu na odległość i daje im wskazówki, jak komunikować się z nauczycielem i organizować własną pracę. Dla rodziców są wskazówki, jak zaplanować czas dziecka w domu, żeby zdalną edukację połączyć z realizowaniem obowiązków zawodowych oraz zabawą i odpoczynkiem dziecka.
Poradnik można znaleźć na stronie men.gov.pl
Jednocześnie resort edukacji informuje, że platforma edukacyjna epodreczniki.pl ma prawie 4 mln odsłon dziennie i ponad 750 tys. użytkowników. Dużą popularnością cieszy się również strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Uczniowie z naszego regionu mogą też korzystać z lekcji online w ramach Kujawsko-Pomorskiej E-Szkoły.
Zobacz także
W południe biły dzwony na modlitwę Anioł Pański z papieżem, w intencji całego świata!
2020-03-25, 11:5925 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, papież Franciszek apeluje, by o godz. 12.00 chrześcijanie wszystkich wyznań zjednoczyli się w modlitwie „Ojcze nasz”. Będą biły dzwony! Czytaj dalej »
Interwencja marszałka w sprawie chorych dzieci oddzielonych od rodziców
2020-03-25, 10:02- Wyjątkowa sytuacja wymaga podejmowania decyzji, które czasem trudno zaakceptować - mówił marszałek Piotr Całbecki w porannej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK. Chodzi o głośny na całą Polskę całkowity zakaz przebywania rodzica… Czytaj dalej »
Więcej kursów, dłuższe tramwaje i autobusy. Prośba do pasażerów: liczcie się!
2020-03-25, 08:42Jednym autobusem lub tramwajem może jednocześnie podróżować nie więcej pasażerów, niż połowa miejsc siedzących. Ma to służyć ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Czytaj dalej »
Zamiast kostiumów, maski ochronne – Teatr Polski w Bydgoszczy dołącza do akcji
2020-03-24, 20:32Na co dzień tworzą kostiumy na scenę, dziś szyją maseczki ochronne - Teatr Polski w Bydgoszczy przyłącza się do akcji „Bydgoszcz szyje maski dla medyków”. Ponad 100 maseczek wykonanych przez krawcowe bydgoskiego teatru trafi do… Czytaj dalej »
38 osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa; 22 potwierdzone zakażenia
2020-03-24, 19:38W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 38 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. We wtorek potwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia. W regionie jest ich do tej pory 22 - poinformował rzecznik prasowy wojewody… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590