Wojewoda: Jedna osoba z 24 zakażonych jest w stanie średnio ciężkim [rozmowa]
- Mamy zdyscyplinowane społeczeństwo, ale zdarzają się przypadki nieodpowiedzialności. Takie na pewno będą karane - zapowiada wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Michał Jędryka: Odbył Pan dziś telekonferencję z samorządowcami. Jak odbierają sytuację w Polsce, po wprowadzeniu nowych zakazów, związanych z epidemią?
Mikołaj Bogdanowicz: Na pewno sytuacja nie jest typowa i jest nowa dla nas wszystkich. Mamy nowe obowiązki i stoimy przed ogromnym wyzwaniem. Chciałbym podziękować za zaangażowanie wszystkich samorządowców. Są kluczowi - obok służb zdrowia, czy służb mundurowych. To było kolejna nasza wideokonferencja, która przebiegała bardzo sprawnie. Pan kurator mówił o obowiązku zdalnego nauczania od dziś i problemach, związanych z tą nową, bardzo trudną sytuacją.
Mamy też od wczoraj nowe obostrzenia, wprowadzone przez rząd. Będziemy chcieli, żeby mieszkańcy – dla własnego zdrowia i zdrowia najbliższych – pozostali w domu.
Jak będzie wyglądało egzekwowanie tych zakazów?
- Na wideokonferencji był też komendant wojewódzki policji. Przedstawił sytuację, jaka dotąd była w regionie kujawsko-pomorskim, a także w kraju. Generalnie mamy społeczeństwo bardzo zdyscyplinowane, ale oczywiście były przypadki nieodpowiedzialne. Będą na pewno restrykcje, bo zależy nam, by te osoby, które nie mają świadomości - by ją uzyskały, poprzez działanie policji, sanepidu. Dla bezpieczeństwa własnego i innych.
Jak obecnie wygląda sytuacja epidemiczna w województwie?
- Mamy 24 zakażonych, w tym dwie osoby nowe – młode, które wróciły z zagranicy. Czują się dobrze. Stan 23 osób, na 24 jest dobry. Jedna osoba, znajdująca się w Centrum Pulmunologii, jest w stanie średnio-ciężkim. To osoba starsza. (...)
Zobacz także

Zmianowość i praca zdalna. Zmiany w Urzędzie Miejskim w Świeciu nad Wisłą
2020-10-20, 18:45W związku z zachorowaniami pracowników i obowiązkową kwarantanną w świeckim urzędzie miejskim wprowadzona została zmianowość i praca zdalna. Czytaj dalej »

Sanepid dziękuje za pomoc samorządom i wolontariuszom
2020-10-20, 16:45Informatycy, urzędnicy, a nawet żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy dziękuje za odzew na apel o pomoc. Pandemia koronawirusa uderzyła również w jej kadry. W konsekwencji brakuje… Czytaj dalej »

Długie kolejki po wymaz. Gdzie można zrobić test? [lista punktów, godziny otwarcia]
2020-10-20, 15:53Nawet kilka godzin trzeba czekać w niektórych punktach w Bydgoszczy w kolejce po wymaz w kierunku Covid-19. Czytaj dalej »

Biskup włocławski zakażony koronawirusem
2020-10-20, 14:36Biskup włocławski Wiesław Mering jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała diecezja. Ordynariusz pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, ale jego stan się poprawia. Czytaj dalej »

Biskup Bogdan Wojtuś nie żyje. Przegrał walkę z koronawirusem
2020-10-20, 14:29Zmarł biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Od soboty był w szpitalu w Poznaniu. Miał potwierdzone zakażenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590