Wojewoda: Jedna osoba z 24 zakażonych jest w stanie średnio ciężkim [rozmowa]
- Mamy zdyscyplinowane społeczeństwo, ale zdarzają się przypadki nieodpowiedzialności. Takie na pewno będą karane - zapowiada wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Michał Jędryka: Odbył Pan dziś telekonferencję z samorządowcami. Jak odbierają sytuację w Polsce, po wprowadzeniu nowych zakazów, związanych z epidemią?
Mikołaj Bogdanowicz: Na pewno sytuacja nie jest typowa i jest nowa dla nas wszystkich. Mamy nowe obowiązki i stoimy przed ogromnym wyzwaniem. Chciałbym podziękować za zaangażowanie wszystkich samorządowców. Są kluczowi - obok służb zdrowia, czy służb mundurowych. To było kolejna nasza wideokonferencja, która przebiegała bardzo sprawnie. Pan kurator mówił o obowiązku zdalnego nauczania od dziś i problemach, związanych z tą nową, bardzo trudną sytuacją.
Mamy też od wczoraj nowe obostrzenia, wprowadzone przez rząd. Będziemy chcieli, żeby mieszkańcy – dla własnego zdrowia i zdrowia najbliższych – pozostali w domu.
Jak będzie wyglądało egzekwowanie tych zakazów?
- Na wideokonferencji był też komendant wojewódzki policji. Przedstawił sytuację, jaka dotąd była w regionie kujawsko-pomorskim, a także w kraju. Generalnie mamy społeczeństwo bardzo zdyscyplinowane, ale oczywiście były przypadki nieodpowiedzialne. Będą na pewno restrykcje, bo zależy nam, by te osoby, które nie mają świadomości - by ją uzyskały, poprzez działanie policji, sanepidu. Dla bezpieczeństwa własnego i innych.
Jak obecnie wygląda sytuacja epidemiczna w województwie?
- Mamy 24 zakażonych, w tym dwie osoby nowe – młode, które wróciły z zagranicy. Czują się dobrze. Stan 23 osób, na 24 jest dobry. Jedna osoba, znajdująca się w Centrum Pulmunologii, jest w stanie średnio-ciężkim. To osoba starsza. (...)
Zobacz także

Taksówka zawiezie każdego seniora na szczepienie. Kurs kosztuje tylko 2 zł
2021-03-23, 07:49Akcja „Bezpieczne szczepienia' rozpoczęła się w Grudziądzu. Seniorów do punktu szczepień zawiozą taksówki. Przejazd kosztuje symboliczne 2 zł. Czytaj dalej »

Ratownicy medyczni i studenci zgłaszają się, by pomagać na oddziale covidowym
2021-03-22, 19:02Są pierwsi chętni do pomocy przy pacjentach z COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Zgłosili się po piątkowym apelu. Czytaj dalej »

71 studentów jedzie do izolatorium w Ciechocinku. COVID-19 na UTP w Bydgoszczy
2021-03-22, 16:21Duże ognisko koronawirusa wykryto w akademikach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wojewoda zadecydował o przewiezieniu 71 studentów do izolatorium w Ciechocinku. Czytaj dalej »

Szpitale na granicy wytrzymałości. Marszałek prosi, by zgłaszać się do pracy
2021-03-22, 12:52Marszałek Piotr Całbecki apeluje do mieszkańców o przestrzeganie obostrzeń epidemicznych. Lecznice są na skraju wyczerpania, brakuje rąk do pracy, kończą się też miejsca dla chorych. Dlatego marszałek wzywa pracowników służby… Czytaj dalej »

Policjanci reanimowali na ulicy. Okazało się, że pacjent miał koronawirusa
2021-03-20, 18:00Dzielnicowi z bydgoskiego Śródmieścia udzielili pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie. Po resuscytacji prowadzonej wspólnie z ratownikami, udało się przywrócić czynności życiowe. Okazało się, że pacjent miał koronawirusa... Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590