Głosowanie w czasie epidemii: maseczki, rękawiczki, jednorazowe długopisy
W naszym regionie w najbliższym czasie odbędą się cztery głosowania. W trzech miejscowościach będą to wybory uzupełniające. W jednej przedterminowe. W najbliższą niedzielę (29.03) w Czernikowie część mieszkańców wybierze jednego radnego. Uzupełnienia wymagają też rady gminna w Bobrowie i miejska w Ciechocinku. Będą to głosowania w tylko jednym okręgu.
Organizacyjnie, znacznie poważniejsze są wybory w Aleksandrowie Kujawskim. W styczniu bieżącego roku zmarł wieloletni burmistrz tego miasta, Andrzej Cieśla, dlatego konieczne jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów na to stanowisko.
- Będą im towarzyszyć wyjątkowe środki bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa - mówi dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku Jacek Kraszewski.
- Proces głosowania nie będzie się różnił od tych przyjętych w przepisach. Wprowadzimy jednak inną organizację w pracy komisji. Każdy wyborca będzie korzystał z jednorazowego długopisu. Będzie ograniczenie w liczbie głosujących jednocześnie - dwie lub trzy osoby maksymalnie. Członkowie komisji proszeni są o korzystanie z maseczek ochronnych. Zadbamy o odległość między miejscami głosowania, między kabinami, stolikami. Chcemy także ograniczyć możliwość kontaktu między głosującymi - wchodzącymi i wychodzącymi z lokalu wyborczego.
Na razie nie wiadomo, czy będą miały możliwość głosowania osoby przechodzące kwarantannę.
Więcej w materiale Macieja Wilkowskiego
Zobacz także

Studenci chcą zdawać egzaminy zdalnie. Jakie decyzje na uczelniach w regionie? [wideo]
2020-05-28, 13:52Jest decyzja UMK w Toruniu w sprawie sesji egzaminacyjnej - będzie można zdawać ją zdalnie, podobnie jak na UKW w Bydgoszczy. UTP planuje „system mieszany”. Czytaj dalej »

Stwierdzili koronawirusa i nadal przyjmowali na oddział? Kontrola w szpitalu
2020-05-28, 10:21Sanepid prowadzi już kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Jej przeprowadzenie - po wykryciu 51 przypadków koronawirusa w placówce - zleciła prokuratura. Czytaj dalej »

Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię
2020-05-28, 07:04Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidemii Covid-19, są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronaw… Czytaj dalej »

Przed maturami szkoła domaga się oświadczeń od uczniów, że są zdrowi
2020-05-27, 18:54Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia, że nie są zakażeni koronawirusem. Kuratorium Oświaty jest zdziwione, a prawnicy mówią, że oświadczenia są zbędne. Czytaj dalej »

Kujawsko-pomorskie służby sanitarno-epidemiologiczne pomagają na Śląsku!
2020-05-27, 10:07Jedna z ekip specjalistów z Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych w regionie właśnie wróciła do domu ze Śląska, gdzie wspierała tamtejsze służby w walce z koronawirusem. Na ich miejsce, na południe kraju pojechała kolejna… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590