PKN Orlen wesprze szpital w Grudziądzu. Kupione będą m.in. respiratory
PKN Orlen przekaże 1,6 mln zł Regionalnemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, który został przemianowany na zakaźny — poinformowała w sobotę wieczorem rzecznik prasowa ratusza Beata Adwent. Zakupione zostaną za tę kwotę m.in. dwie karetki i kilkanaście respiratorów.
Adwent poinformowała, że oprócz dwóch karetek i kilkunastu respiratorów kupione zostaną za to wsparcie także próbki do badań na obecność wirusa oraz inny sprzęt potrzebny do opanowania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 i do opieki nad zarażonymi.
– W obliczu zagrożenia epidemicznego coraz więcej firm, instytucji i poszczególnych osób okazuje wsparcie dla grudziądzkiego szpitala. To bardzo budujące i cieszę się, że taka pomoc jest do nas kierowana. Każde wsparcie jest cenne - powiedział PAP prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, dla którego organem założycielskim jest miasto, został przekształcony w tzw. szpital jednoimienny zakaźny. Jest jedną z 19 tego typu placówek w kraju. W każdym województwie jest przynajmniej jedna taka lecznica.
Laboratorium przeprowadzające badania związane z potencjalnym zakażeniem koronawirusem zacznie w Grudziądzu działać w najbliższych dniach. Wszystko jest już gotowe. Trwa oczekiwanie na odczynniki do badań, które mają dotrzeć do poniedziałku. Takie badania przeprowadzają trzy inne laboratoria w regionie. Obecnie w szpitalu hospitalizowanych jest 11 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Szpital w Grudziądzu dysponuje 40 respiratorami stacjonarnymi i dodatkowo 25 mobilnymi. Jednocześnie może być w nim hospitalizowanych nawet 1100 osób.
Zobacz także

Prezydent Torunia: Miejskie placówki ochrony zdrowia funkcjonują bez utrudnień
2020-03-31, 20:55W Toruniu i w powiecie toruńskim jest 11 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, ponad 800 osób przebywa w kwarantannie domowej, a 23 przebywa w miejscu kwarantanny zbiorowej. 32 osoby objęto nadzorem epidemiologicznym - poinformował… Czytaj dalej »

Jak zmieniła nas epidemia koronawirusa? Badania naukowców z UKW i Collegium Medicum UMK
2020-03-31, 20:25Chcą wiedzieć jak w związku z koronawirusem zmieniły się nasze nawyki higieniczne. Grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy przygotowała specjalną ankietę. Czytaj dalej »

Kujawsko-Pomorskie: 75 hospitalizowanych z powodu koronawirusa; 76 zakażonych
2020-03-31, 19:21W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 75 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono 4 nowe przypadki zakażania, a liczba chorych wzrosła do 76 - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik prasowy wojewody… Czytaj dalej »

W sanatorium „Orion” w Ciechocinku powstanie izolatorium dla zakażonych koronawirusem
2020-03-31, 18:05Izolatorium dla chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, powstanie w sanatorium MSWiA „Orion” - powiedział burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. Dodał, że pierwsi pacjenci trafią tam najprawdopodobniej pod koniec… Czytaj dalej »

Kujawsko-Pomorskie: Kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem; łącznie 76 chorych
2020-03-31, 15:25W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 76 osób - poinformował we wtorek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590