Kardiolodzy z „Miejskiego” odesłani do domu. Ich odpowiedź? Wypowiedzenie!
- Obawiamy się o zdrowie i życie pacjentów – mówią kardiolodzy ze Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. Dyrekcja z powodu koronawirusa wprowadziła w lecznicy tryb dyżurowy. Lekarze nie zgodzili się z tą decyzją z uwagi na dobro pacjentów. I złożyli wypowiedzenia kontraktów.
- Przyjmujemy na siebie obowiązki, którym nie możemy sprostać. Narażające zdrowie i życie chorych - tłumaczą kardiolodzy z „Miejskiego”.
Dyżur, czyli jedna osoba na oddziale, a oddział ma trzydzieści łóżek, w tym dziewięć łóżek z intensywnym nadzorem.
- Oczekuje się od nas, ze będziemy wykonywać pracę, którą normalnie wykonuje pięć, sześć osób. Pani dyrektor wyjaśnia, że robi to dla ochrony epidemicznej lekarzy. Nie może to być prawdziwe wyjaśnienie. Rezydenci nie są objęci trybem dyżurowym, więc mogą być wektorami przenoszącymi zakażenie, podobnie jak pielęgniarki, które są codziennie w pracy. Chcemy wrócić do naszej pracy, bo mamy poczucie, że jesteśmy dla chorych. Oczekujemy powrotu do pracy w starym harmonogramie, czyli do normalności. To, że jest koronawirus, nie zmienia profilu kardiologii. Nie zmniejszy się liczba ani zawałów, czy obrzęków płuc. Nie słyszeliśmy o żadnym szpitalu w Polsce, który odsyła lekarzy do domów...
Kardiolodzy alarmują, że najprawdopodobniej działanie oddziału zostało zawieszone.
Dyrekcja szpitala uspokaja, że obowiązujący w szpitalu tryb dyżurowy zapewnia pacjentom odpowiednią opiekę, a ich życie i zdrowie nie jest w żaden sposób zagrożone. Tak napisała w oświadczeniu przesłanym do redakcji Anna Siwiec, rzeczniczka prasowa szpitala.
Więcej o sprawie w audycji "Nasz mały świat" w piątek (20.03.), po godz. 16:30.
Zobacz także
Harcerze robią zakupy seniorom. Obywatelskie Patrole Pomocy w Koronowie
2020-03-12, 13:23Instruktorzy Hufca ZHP Koronowo utworzyli mobilne Obywatelskie Patrole Pomocy. To odpowiedź na apel rządu i samorządów, by w czasie ryzyka zarażenia koronawirusem pomagać starszym ludziom. Czytaj dalej »
Biletu nie kupisz u kierowcy. Bydgoski Zarząd Dróg chroni pracowników
2020-03-12, 12:47Od soboty (14 marca) w bydgoskich autobusach i tramwajach nie będzie można kupić biletów u motorniczego i kierowcy. To środek prewencji przed koronawirusem podjęty przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Czytaj dalej »
Poseł Latos: W walce z koronawirusem trzeba działać bardzo wcześnie i radykalnie
2020-03-12, 10:58- Środki ostrożności, które zostały podjęte w sprawie zagrożenia epidemiologicznego są zasadne, ale powinniśmy unikać paniki - mówił poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, który był gościem „Rozmowy… Czytaj dalej »
Oddział nowotworów przeniosą do szpitala dziecięcego. Chcą chronić pacjentów
2020-03-12, 09:14Oddział chemioterapii nowotworów, w związku z zagrożeniem koronawirusem, zostanie po niedzieli przeniesiony z budynku, w którym znajduje się szpital zakaźny w Toruniu do szpitala dziecięcego - poinformował rzecznik lecznicy. Czytaj dalej »
Bydgoski ZUS: Za czas kwarantanny przysługują świadczenia chorobowe
2020-03-12, 08:04Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń chorobowych. Podstawą do ich wypłaty jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego. Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie chorobowe… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590