Domowa lekcja życia z koronawirusem w tle. Dla dzieci to niełatwe zadanie...
Szkoły zamknięte, uczniowie w domach, a w e-dzienniku zadania do wykonania. Do kuratorium oświaty wpływają skargi rodziców. Jedni twierdza, że szkoła nie podtrzymuje kontaktu z uczniami. Inni wręcz odwrotnie - twierdzą, że dzieci "zalewane" są pracą. A sami rodzice muszą odgrywać rolę nauczycieli.
Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty wysłał specjalne pismo w tej sprawie do szkół. Przypomina, że ostatnie rozporządzenie ministra edukacji zawiesza prowadzenie działalności dydaktycznej. Co w praktyce to oznacza?
- Zlecanie przez nauczycieli obowiązkowych zadań domowych i dodatkowo ocenianie na bieżąco mieści się w ramach działalności dydaktycznej - mówi Marek Gralik. - Zatem jest działaniem sprzecznym z obecnie obowiązującymi przepisami prawa.
Natomiast obowiązujący stan prawny, nie wyklucza możliwości prowadzenie przez nauczycieli zajęć indywidualnie, do czego zachęcam, jednakże musi się to odbywać na zasadzie pełnej dobrowolności, no i bez wystawiania ocen. Ta sytuacje wkrótce ulegnie zmianie, MEN opracowuje rozporządzenie o zdalnym nauczaniu. Ma być podpisane jeszcze w tym tygodniu i będzie obowiązywać od przyszłego poniedziałku. Wtedy będzie trzeba wznowić realizację podstawy programowej, wraz z ocenianiem.
Profesor Alina Borkowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychologii klinicznej mówi, że dzieci i młodzież uczą się nowej sytuacji. W przypadku młodszych dzieci jest to bardziej skomplikowany proces.
- O ile osoby starsze, młodzież licealna, czy osoby przed maturą, mają bardzo dużą motywację do nauki na bieżąco, o tyle młodszym dzieciom potrzeba wsparcia psychicznego, dania czasu do oswojenia się z nową sytuacją. Dużo zależy od szkoły, od konkretnego nauczyciela, ale i od rodziny.
Psycholog Anna Hibner dodaje, że dla nas wszystkich to czas pewnego chaosu i dostosowywania się do nowych warunków. - Potrzebujemy czasu do adaptacji w tej nowej sytuacji, a każdy dzień przynosi nam nowe informacje i niepewność. Jak tu oczekiwać pełnej gotowości ze strony dzieci, uczniów do nauki, gdy my dorośli jesteśmy poddenerwowani, pełni lęku i niepewności.
Zobacz także
Myślęcinek to nie jest dobre miejsce na weekend! Omijaj publiczne miejsca! [wideo]
2020-03-21, 09:45Bydgoski Myślęcinek i wszystkie inne, podobne miejsce w regionie w weekendy lepiej omijać. Gdy jest ładna pogoda, są tam tłumy ludzi, więc bardzo łatwo zarazić się koronawirusem! Czytaj dalej »
Kolejna osoba zakażona w Kujawsko-Pomorskiem. Łącznie 15, a w kraju 439
2020-03-21, 09:03Piętnasta osoba zakażona to kobieta w sile wieku - informuje Urząd Wojewódzki. Czytaj dalej »
Kwarantanna w bydgoskiej TVP. Po wywiadzie z zakażonym wiceministrem
2020-03-20, 22:46Dziennikarka i operator z bydgoskiej TVP3, którzy nagrywali wywiad z wiceministrem rolnictwa Ryszardem Kamińskim, zostali skierowani na prewencyjną kwarantannę. Czytaj dalej »
Ponad 30 żołnierzy WOT pracuje w fabryce materiałów opatrunkowych w Toruniu
2020-03-20, 20:35Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej od początku tygodnia wspierają prace Centrum Logistycznego Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych przy kompletowaniu paczek i załadunku wyrobów. Czytaj dalej »
Kolejne trzy osoby zakażone z regionu! Wojewoda: Zostańcie w domach!
2020-03-20, 16:38Dwóch mężczyzn w sile wieku, którzy wrócili z zagranicy i jeden starszy mężczyzna to trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w naszym regionie. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590