Ważne! W kwarantannie nie jesteś sam. Z tego tekstu dowiesz się, kto i jak pomaga
Państwowe służby są w pełnej gotowości, by nieść wsparcie dla ducha i dla ciała. Psycholodzy, strażacy, policjanci, kucharze, żołnierze, pracownicy socjalni są do dyspozycji. Wystarczy zadzwonić i powiedzieć, w czym problem, czego brakuje.
Co możesz zrobić?
Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz.
W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.
Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.
Policjant pomoże!
Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.
Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.
Ciepły posiłek w domu
W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.
Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.
Potrzebujesz pomocy psychologa?
Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.
Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.
Inowrocław
Pod hasłem #pomagaMy ruszyła akcja robienia zakupów osobom starszym i schorowanym. Codziennie od godz. 7:30 do 15:30 można się w tej sprawie zgłaszać do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych inowrocławskiego ratusza pod nr telefonu: 52 355 52 37 lub e - mail: sprawyspoleczne@inowroclaw.p
Numery do służb są TUTAJ
WSZYSTKO O KORONAWIRUSIE W REGIONIE - SPECJALNY SERWIS
Zobacz także
Jarosław Wenderlich: - Liczba chorych rośnie, choć na tę chwilę nie drastycznie
2020-03-20, 10:45Minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówił dziś w rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, że wzrost liczby zachorowań w Polsce wydaje się mniejszy niż przewidywano, jednak trudno dziś mówić o tym, kiedy powrócimy… Czytaj dalej »
Na złość opiece społecznej groził, że będzie wszystkich zarażać koronawirusem
2020-03-20, 09:1059-letni grudziądzanin zadzwonił na numer alarmowy 112 z informacją, że jest zarażony koronawirusem i będzie jeździć po mieście i wszystkich zarażać. Wysłani na miejsce policjanci ustalili, że nic nikomu nie grozi, a telefon mężczyzny… Czytaj dalej »
ZUS uruchomił trzy nowe infolinie. Ludzie pytają o zasiłki
2020-03-20, 07:20Konsultanci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbierają tysiące telefonów dziennie dotyczących świadczeń chorobowych związanych z koronawirusem. Pytań jest jednak znacznie więcej, dlatego ZUS udostępnił trzy nowe numery telefonów… Czytaj dalej »
Jedzenie w Bydgoszczy na wynos lub z dowozem? Lista lokali na stronie urzędu miasta
2020-03-20, 06:10Prawie 100 restauracji i barów już skorzystało z propozycji Urzędu Miasta w Bydgoszczy, który stworzył bazę lokali oferujących dania na wynos, w tym z dowozem. Od kilku dni lista systematycznie powiększa się. Czytaj dalej »
Liczba zakażonych i osób w szpitalach. Koronawirus w regionie: raport z 19 marca
2020-03-19, 19:06Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy podał aktualne dane na dzień 19 marca, dotyczące epidemii koronawirusa w Kujawsko-Pomorskiem. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590