Zamiast kolejek do gabinetu, kolejka na linii, czyli o teleporadach w dobie koronawirusa
Lekarz pod telefonem - ten system miał usprawnić kontakt z poradniami rodzinnymi, a spowodował jeszcze większy paraliż - alarmują Słuchacze. Nasi reporterzy to sprawdzili. Medyczne linie i infolinie przez wiele godzin były zajęte. Czy to powinno jednak dziwić?
- Otrzymałam drogą telefoniczną kod do e - recepty - mówi pani Danuta. - Najbardziej zależało mi na bardzo ważnym leku na padaczkę i zarazem uspokajającym, dla mojej ciężko chorej córki. Niestety, recepta była wypisana tylko w połowie, tego najważniejszego leku na niej nie było - o czym dowiedziałam się dopiero przy okienku w drzwiach apteki.
Od tej chwili nasza Słuchaczka próbowała dodzwonić się do przychodni. Ciągle zajęte. W weekend dzwoniła do nocnej i świątecznej opieki - po długim oczekiwaniu udało się nawiązać kontakt... - Ale recepty nie uzyskałam, bo to tylko doraźna poradnia, więc i doraźne leki wchodzą w grę. Lekarz kazał mi jechać do psychiatrycznej izby przyjęć! - relacjonuje pani Danuta.
- W poniedziałek od rana córka dzwoniła na infolinię NFZ. Automat oznajmił jej po którejś próbie, że jest 50 w kolejce, w związku z tym połączenie zostało przerwane...Wreszcie dodzwoniłam się do lekarza, który w ramach prywatnej praktyki za 80 złotych obiecał mi wystawić receptę. A gdybym i jego nie zastała pod telefonem? Brak leków może spowodować przedłużony atak padaczki, którzy jest zagrożeniem życia...
- Do nas także docierają takie skargi. Każdą rozpatrują nasi pracownicy - przyznaje rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ, Barbara Nawrocka:
- Na bieżąco kontaktują się z dyrektorami placówek, którzy wyjaśniają zaistniałe sytuacje. Nasi pracownicy proszą, aby usprawnić połączenia telefoniczne, a my prosimy, aby uzbroić się w cierpliwość. Sytuacja jest specyficzna, jest sporo dzwoniących. Stąd nasza prośba, aby próbować kontaktować się z poradniami o różnych godzinach. Z tego co wiem, wszyscy próbują z samego rana, stąd pewnie nadmierne obciążenie linii. Jesteśmy w kontakcie z placówkami, i myślę będziemy rozwiązywać te problemy, stale je rozwiązujemy.
Barbara Nawrocka zaapelowała także, by zgłaszać każdy przypadek utrudnionego kontaktu z przychodnią, podając jej adres.
Z kraju
- Stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony przez rząd od soboty, to stan wyjątkowy dla lekarzy rodzinnych, którzy powinni ograniczyć do minimum kontakt bezpośredni z pacjentem – napisali w poniedziałek w komunikacie lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Przedstawiciele PPOZ wprowadzili ścisłe zalecenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i wysłali w tej sprawie pismo do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego.
Ich zdaniem porady lekarskie powinny, z uwagi na rosnące zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby płuc COVID-19, odbywać się po konsultacji telefonicznej, a dla pacjentów chorych, tylko i wyłącznie, w ten sposób. Przypomnieli, że pacjenci mogą skorzystać z teleporady, otrzymać e-receptę lub e-zwolnienie. Zauważyli też, że szczepienia, w tym niemowląt, powinny być odroczone o 2 tygodnie, podobnie jak inne świadczenia np. zabiegi rehabilitacji medycznej czy zaplanowane badania diagnostyczne oraz wszystkie wizyty, które nie należą do pilnych.
Lekarze rodzinni powinni też przyjmować pacjentów wyłącznie w środkach ochrony osobistej (fartuchach, maseczkach, okularach), a dezynfekcję wykonywać zgodnie z zaleceniami.
W Polsce zachorowało na chorobę układu oddechowego COVID-19 już 156 osób, a trzy umarły.
Zobacz także
Prezydent Zaleski: Pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie toruńskim
2020-03-20, 16:0356-letni mężczyzna z powiatu toruńskiego to pierwszy zakażony koronawirusem w powiecie toruńskim - przekazał na konferencji prezydent Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Pakiet antykryzysowy dla bydgoskich przedsiębiorców gotowy. Kto dostanie wsparcie?
2020-03-20, 14:30W związku z epidemią koronawirusa, prezydent Rafał Bruski przedstawił w piątek (20 marca) bydgoski pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Pakiet ma na celu ograniczenie skutków sytuacji kryzysowej w jakiej znaleźli się bydgoscy prze… Czytaj dalej »
Będą kary za opuszczanie miejsc izolacji w czasie kwarantanny. Sporo tych ucieczek...
2020-03-20, 13:33- 20 przypadków niestosowania się do kwarantanny odnotowali policjanci w województwie kujawsko-pomorskim - powiedziała radiu PiK rzecznik komendanta wojewódzkiego Monika Chlebicz. Prowadzone są też postępowania o wykroczenie dotyczące… Czytaj dalej »
Misjonarze z bydgoskiej Bazyliki taką mają misję: stoją przy garach i gotują biednym!
2020-03-20, 12:24Grupa około dziesięciu księży, z proboszczem Bazyliki Mniejszej p.w. św. Wincentego a Paulo na czele, czas izolacji wykorzystuje co do sekundy. Kapłani zakasali rękawy i przygotowują obiady dla podopiecznych Stowarzyszenia Miłosi… Czytaj dalej »
Sesja bydgoskiej Rady Miasta trwała zaledwie...godzinę. Temat: koronawirus
2020-03-20, 11:05Obrady odbyły się bardzo sprawnie i bez zbędnych dyskusji. Radni zgodzili się na zmiany w budżecie miasta. Pieniądze z rezerwy inwestycyjnej przesunięto na działania związane z koronawirusem. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590