Uczeń nie przyszedł do szkoły, więc szkoła przyjdzie do niego - wirtualnie. Klikacie?
W regionie startuje Kujawsko-Pomorska e - Szkoła. To oferta dla młodzieży, która ma dwutygodniową przerwę w nauce z powodu profilaktyki koronawirusa.
To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Kujawsko-Pomorska e-Szkoła rusza w poniedziałek (16 marca) o godz. 9.00.
- Nauczyciele będą prowadzić zajęcia tak, jakby odbywały się w pracowniach klasowych - zapowiada marszałek województwa Piotr Całbecki. - Przed ekranem telewizyjnym, monitora komputera czy laptopa, uczniowie będą mogli uczestniczyć w tych zajęciach. Stworzenie wirtualnej szkoły to ciekawa forma na jednak przyciągnięcie młodego człowieka, aby właśnie poświęcił ten czas na naukę.
- Startujemy z lekcjami dla ósmoklasistów i maturzystów, bo to oni mogliby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół. Transmisja online na www.kujawsko-pomorskie.pl
- Projekt jest naszą odpowiedzią na niezbędne, ze względów epidemicznych, zamknięcie placówek oświatowych. Będziemy nadawać codziennie 6 półgodzinnych interaktywnych lekcji online - wykładów, pokazów, warsztatów - z piętnastominutowymi przerwami na pytania i dyskusję. Program przygotowują wspólnie metodycy pracujący we wszystkich kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści, którym towarzyszyć będą moderatorzy (za ich pośrednictwem będzie można zadawać pytania prowadzącym lekcje).
Na poniedziałkowe zajęcia dla ósmoklasistów złożą się lekcje języka polskiego, języka angielskiego lub niemieckiego i matematyki. Gotowy już jest poniedziałkowy grafik dla maturzystów: godz. 12.00-12.30 - język polski (prowadzi Jolanta Serocka, nauczyciel w X LO w Toruniu), godz. 13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski, nauczyciel w X LO w Toruniu), godz. 14.00-14.30 - język angielski (prowadzi Monika Zalewska, nauczyciel w X LO w Toruniu).
W dalszej kolejności program szkoły będzie rozwijany o zajęcia dla kolejnych klas szkół podstawowych, średnich i zawodowych.
Inicjatywa cieszy się poparciem władz oświatowych i środowiska nauczycielskiego. Zgłosiło się już kilkunastu pedagogów - wszyscy są bez wyjątku wybitnymi dydaktykami - gotowych prowadzić zajęcia online. Studio, z którego nadawane będą zajęcia, ulokowane jest w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.
Zobacz także
Dłuższe autobusy i tramwaje, więcej kursów. Po interwencji Polskiego Radia PiK
2020-03-18, 20:48Po licznych skargach naszych Słuchaczy, związanych ze zmniejszeniem intensywności kursowania komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, Zarząd Dróg wprowadził korekty. Czytaj dalej »
Urzędnicy na kwarantannie, maseczki od zakładów opatrunkowych. Raport z Torunia
2020-03-18, 19:42Jeden z pracowników toruńskiego urzędu czeka na wynik testu na obecność koronawirusa. Do czasu wyjaśnienia sprawy ponad 20 osób z wydziału środowiska i ekologi oraz biura ogrodnika miejskiego zostało oddelegowanych do pracy zd… Czytaj dalej »
Bydgoscy ratownicy apelują o pomoc do firm, a toruńscy – do pacjentów
2020-03-18, 19:03Półmaski twarzowe z filtrem i kombinezony z atestami - o to prosi bydgoskie pogotowie ratunkowe firmy, które mogłyby je wspomóc. Z kolei toruńscy ratownicy zwracają się z apelem do pacjentów, by przekazywali dyspozytorom pełne i… Czytaj dalej »
Wojewoda: Liczymy na firmy, które zaczynają produkcję środków ochrony [rozmowa]
2020-03-18, 17:33- Przed epidemią koronawirusa 60 proc. produkcji środków ochrony miała miejsce w Chinach, stąd też teraz problem z zaopatrzeniem szpitali. Liczymy jednak, że produkcja, która w tej chwili rusza spowoduje, że zapasy będą uzupełniane… Czytaj dalej »
Premier: Powstał pakiet antykryzysowy dla firm i pracowników
2020-03-18, 16:31- Potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników. Pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy, w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany - powiedział prezydent Andrzej… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590